Întrebare recomandată | LaChatte a întrebat:

Cum economisesc: 1. apa; 2. energie electrica; 3. minutele la telefon big grin?

Răspuns Câştigător
| deeadeea111 a răspuns:

1.incearca sa :
-nu lesi robinetul pornit cand te speli pe mainisau pe dinti
- apa care a stat de ceva timp intr-o sticla sau pahar si care nu mai e buna de baut foloseste-o pentru altceva
2.incearca sa-ti desfasori diferitele activitati cat mai poti profita de lumina zilei
-nu lasa becul sau aparatele pornite cand nu mai esti acolo sau nu-ti mai trebuie
3. incearca sa vb strict la obiect la telefon sau sa -ti lesi minutele pentru telefoanele importante
succes!

11 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

"ingheti" toate contractele la utilitati (apa, curent, gaz, etc) inclusiv telefonul nu il mai folosesti si mergi in vizita la rude si prieteni. o vizita cam de o luna sau mai mult la fiecare ruda/prieten etc. happy asa faci economie chiar si la mancare. sper doar sa ai rude si prieteni de treaba big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Iti modifici instalatia astfel incit apa folosita la spalat sa fie colectata si apoi folosita cind tragi apa la WC. Preferabil sa te muti undeva la casa unde sa ai o sursa de apa proprie, preferabil captata de la un punct mai inalt decit casa, astfel incit sa iti ajunga prin cadere si sa nu dai bani pe curentul pentru hidrofor.
2. Schimbi vechiturile cu chestii noi care au eficienta sporita (laptop vs PC, de exemplu, de la simplu la triplu sau mai mult dpv al consumului), renunti la TV, iti pui panouri sau eoliana daca stai la casa.
3. Incarci doar cind iti expira numarul. Eu asa fac. Cine are nevoie, poate sa ma caute.

| onasis1961 a răspuns:

1-instalaţia să nu aibă pierderi.
2-Electrocasnice cu consum redus.
3-Foloseştel numai în caz major, restul să te sune dacă au nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Te speli pe dinţi doar cu pastă, pe corp doar cu săpun. De băut, bei apă de la vecini sau de la fântâna din centrul oraşului/satului.
2. Îţi cumperi multe lumânări şi lanterne, un radio cu baterii şi începi să speli rufele manual sau le duci la o spălătorie.
3. Îţi iei un pachet cu minute nelimitate sau îţi vinzi telefonul cu tot cu cartelă.

| LaChatte explică:

Ceva mai distractiv...

| Nordic a răspuns:

Nu le mai consumi atât de mult și des și mai ales când n-ai nevoie de ele. Duh.

| ღSคภ๔яค a răspuns:

1-pai la mine dus baie e acelasi lucru..Tot atat stau si tot atat consumlaughing. 2-mi-as scoate tot din priza..si as manca mancare rece si as asculta muzica pe mnp cu bateriibig grin
3-mie mi-a expirat cartele decilaughing.asa pai fa asa,, cine are nevoie de mine ma suna,,laughing

| Mirel_Muresan_1975 a răspuns:

1apa nu folosest numa cind speli ceva si inchizi repede 2 puneti becuri economice sau neoane sau becuri tip led si foloseste veioze cu becuri economice 3 nu vorbi in plus umai exact ce iti trebuie asta la abonament ca pe cartele e mai lejer

| Dubizz a răspuns:

Apa:Iti faci rezerveEnergiaElectrica:in loc sa te uiti pe PC sau TV iesi undeva cu prietenii minutele de telefon? pai...mergi la un prieten cand vrei sa vb cu el tongue sper ca te am ajutat(funda?)

| LoveDreamsxdd a răspuns:

Asa chitra esti laughing. Nu le mai folosesti big grin >.<.