| anonim_4396 a întrebat:

Cum putem salva balenele si delfini?

8 răspunsuri:
| alexdop21 a răspuns:

Renuntand la poluare sau daca nu complet macar partial

| Dan a răspuns:

Nu cred ca se mai poate salva ceva.Marile sunt poluate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le dam peste de mancare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e o intrebare buna. dar nu de pus la ciocoflenderi de aici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le bagam in acvariu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astea sunt intrebari nobile, si ca orice lucru cu adevart nobil este posibil sa starneasca rasul sau dispretul unor cocalari infecti de pe aici ca acela care a raspuns "sa le dam peste".
De asemenea, nu e cu mai putin adevarat ca nu prea poate face un om sau o mana de oameni mare lucru...ar fi de dorit ca grija si ratiunea pentru care ai adresat tu intrebarea asta sa devina un fenomen de masa. Altfel spus, nu doar tu sa iti pui problema asta ci si 80 - 90% din populatia planetei. In astfel de conditii, cu siguranta nici solutiile nu vor intarzia sa apara.

Ce putem face eu, sau tu sau alt individ... pur si simplu sa nu contribuim la distrugerea mediului si noi.

| hashe86 a răspuns:

Mai dificil pentru noi sa facem ceva. in primul rand suntem prea mici, in al 2-lea in zona noastra nu avem balene, doar cativa delfini in marea neagra si nici pe aia nu reusim sa i protejam de braconieri. avem legi de protectie a faunei insa din pacate se aplic a mai greu la noi.
cum spunea si alex mai sus, macar putem fiecare contribui la reducerea poluarii care de asemenea le afecteaza. folosirea chibzuita a apei menajere, reducerea cantitatii de detergenti folositi, de ce nu chiar folosirea unora ecologici, uleiul ars pus in recipiente si apoi aruncat la gunoi si nu in chiuveta toaleta.
daca vrem se poate, chiar si pasi astia marunti sunt importanti. trebuie doar sa ne (auto)educam.

| Deutzeuh a răspuns:

Din pacate nu putem face nimic.crede-ma k daca as putea m-as duce in fiecare tara si as face orice as putea sa ii salvez.am vazut niste videoclipuri infioratoare.crede-ma.ii taiau la gat si ei se zbateau.crede-ma am inceput sa plang instantaneu.deci este socant.sunt mica am 14 ani dar ii ador si as vrea sa ii salvez.dar nu se poate