| maia_7717 a întrebat:

De ce se cheama lacul din Retezat :BUCURA?

4 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Da.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Datorita nedeii care se tine acolo. Uite povestea: "Lacul Bucura este locul unde haiducii din Banat, Transilvania si Oltenia se intalneau pentru a-si imparti comorile care se zice ca mai zac si acum pe fundul lacului.Tot aici stramosii nostri faceau nedei inca din secolul XVI.Nedeile mari de la Bucura se tineau in anii bisescti si durau 3 zile.Se zice ca la ea participau un numar foarte mare de participanti care se incingeau intr-o hora care inconjura lacul.Incepea pe 22 iunie iar a 2 zi hora se invartea in permanenta toata ziua pana cand soarele apunea spre Muntii Tarcu iar umbra de pe lac urca incet spre Varful Peleaga. "
http://mount-retezat.blogspot.com/......tezat.html

| Encore a răspuns:

De ce te cheama maia?laughing

| domidoc a răspuns:

Ca sa te bucuri ca ai reusit sa ajungi acolo [gluma proasta].