| Numaizicnimic1 a întrebat:

Bună TPU!
Sunt în clasa a VIII-a și eu învăț la țară (mediul rural). Anul acesta, în iunie, am examenul și vreau să mă mut de aici, la oraș, la un liceu bun. De notă nu am problemă, pot lua undeva până la 9-9 și ceva, zic eu. Ideea este că cele mai bune licee din Rm. Vâlcea sunt: Matei Basarab (colegiul de mate-info, filologie, cel mai bun liceu din județ), Alexandru Lahovari (colegiul de mate-info, filologie, al doilea cel mai bun) și Mircea Cel Bătrân. Când zic cele mai bune, nu mă refer că predau mai bine, ci au ele ceva în plus. Eu vreau să merg spre științe sociale sau filologie. La aceste licee, mi-au recomandat mulți cunoscuți să nu merg, pentru că se va face mișto de noi, cei din mediul rural. Acolo sunt copii foarte "fițoși", să zic așa.
Așa că, m-am gândit să merg la Seminarul Teologic Ortodox "Sf. Nicolae" din Râmnic. Acolo am aflat că au și profil de științe sociale.
Întrebarea mea ar fi: Cum este în general la seminare? Adică cei de la științe sociale, vom avea vreo legătură cu cei ce vor să iese preoți? Să nu mă înțelegeți greșit. Nu am o problemă dacă o să avem tangențe cu cei de vor să fie preoți, doamne ferește, ba din contră, chiar vreau să fim și cu ei uniți acolo toți, să îi mulțumim lui Dumnezeu.
Dar așa, ce știți de la alte seminare? Să nu cumva de noi, cei de la științe, să nu se ocupe nimeni, ci să se intereseze doar de cei de vor să fie preoți/profesori de religie/călugări, mai știu eu ce.
Materiile predate..., nu știu, tot ce știți despre seminare. Îmi poate spune cineva?
Nu judecați, vă rog! Nu știți un răspuns, sau vă deranjează întrebarea, mai bine nu scrieți nimic. Nu ajută cu nimic. Mulțumesc!
P.S.: Nu știu dacă e categoria corectă…

7 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Multi se duc la stiinte sociale ca nu au chef de invatat.

| Numaizicnimic1 explică (pentru KovacsB):

EU AM ZIS FĂRĂ COMENTARII INUTILE! Nu am vorbit destul de clar limba română? Îți place să comentezi fără rost? Acum te simți mai bine, așa-i? Dacă nu știi, nu comenta inutil. Dacă nu dai bac la matematică, înseamnă că nu înveți? PROASTĂ GÂNDIRE! La științe sociale se da bac la română, istorie, engleză, și la alegere dintre psihologie și logică. Toate profesoarele de română pe care le știu eu, au făcut liceu de științe sociale.
Și dacă ar fi un liceu prost, așa cum zici tu, ce te-ar durea pe tine undeva de viața celorlați că se duc nu știu unde? Mai gata cu invidiile astea! Mai tineți-vă gura aia, că vorbiți unii doar că să vă aflați în treabă. Apropo, la ce liceu ești tu, sau în ce clasă? I, a II-a, a III-a? Sau, mai rău, "dacă sunteți" un adult, ce meserie miraculoasă "aveți"? Profesor, profesor universitar, medic, avocat, judecător, de "vă credeți" așa important?

| KovacsB a răspuns (pentru Numaizicnimic1):

Daca ai sarit in sus ca ars, inseamna ca am nimerit in centru.Esti un lenes.
Esti deja o nulitate, te descurci si fara liceu.
Tu ai intrebat eu ti-am raspuns, ca nu ai inteles ideea, asta este. Poate cand o sa te muti la oras o sa intelegi.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

9 la coada vacii inseamna 5 la oras.

| ancaanca2344 a răspuns:

Buna. Ești fată sau băiat?

| Numaizicnimic1 explică (pentru ancaanca2344):

Sunt fată

| ancaanca2344 a răspuns (pentru Numaizicnimic1):

Ti am scris in privat. Poti răspunde? Putem vorbi acolo despre subiectul ăsta