| Andrei0808 a întrebat:

Salut! Am fost angajat la o companie la care am avut o colega care nu ma lasa in pace (mai exact nu stiam cum sa scap de ea, tot vroia sa se apropie de mine si eu o tot evitam dar degeaba ) le am spus si la sefi dar tot spuneau sa o ignor, (cat pot sa si ignori cu cineva care nu vrei sa ai de a face)intr-o zi am jignit-o si am fost trimis acasa, si dupa o luna m-au concediat pe neprezentare la munca.Le-am facut reclamatie si la itm si la politie. Cand m-au intrebat cei de la politie daca vreau sa fie sactionata contravetional am spus ca nu(ce credeti ca putea sa-i faca? o amenda sau, dar macar afla de treaba ea dar acum parca imi pare rau ca spus ca nu vreau sa fie sactionata(nu a fost vina mea ca nu am vrut sa am nici o legatura cu ea ).Ce credeti ca se intampla cu aceea plangere, nu au vrut sa imi dea si mie o copie o spus ca doar daca este un proces, cum as face rost de ea pentru as vea dovezi in instanta?! Acum as vrea sa ma duc si in instanta sa-i dau in judecata ca m-au concediat pe un motiv nereal

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca timp de o luna ai absentat de la munca, atunci ti-au desfacut coractul pe motiv indisciplinar. Ca urmare, chiar daca dai firma in judecata, vei pierde.

Problema trebuia rezovata la locul de munca: sa anunti in scris (inregistrat) conducerea firmei ca esti hartuit de colega. Ei, atunci erau obligati sa ia masuri legale, pentru rezolvarea problemei.

| Andrei0808 explică (pentru Bula):

Daca nu ma primeau la munca ce era sa fac?! Nu am facut in scris am facut doar verbal dar si daca faceam nu stiu daca se vreo masura ca era prietena cu seful de schimb.

| Bula a răspuns (pentru Andrei0808):

Daca reclamai in scris, erau obligati s-o atentioneze, iar daca continua, atunci s-o mute sau s-o dea afara.
Asa tu esti Stan-patitul.

| darrio2007 a răspuns:

Faptul ca nu tte-ai mai dus la munca o lună, ti se pare motiv nereal?

| Andrei0808 explică (pentru darrio2007):

Ei nu m-au mai primit la munca, i-am inregistrat cum ca n-ar fi acela motivul dupa aceea imi tot spunea ca cheama politia daca mai ma duc asa ca i-am reclamat eu la politie dar pana sa sesizat politia (ca am facut sesizare la online si dupa 2 saptamami m-au chemat la sectie dar ei deja au desfacut contractul.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andrei0808):

Povestea ta pare interesantă dar greu de crezut din ceea ce spui.

| Violleta2022 a răspuns:

Povestea ta mi sa pare cusuta cu ata alba, ca doar conducerea de la comapnaia aia nu-i tampita sa dea afara taman pe cel agresat si sa opreasca agresorul in companie.

Ai filmari si martori ca ai fost agresat de acea femeie?

Ca de nu ai martori si nici filmari s-ar putea ca povestea femeii sa fie mai credibila, ma ales ca ea avea martori cand ai jignit-o la munca, fiindca conducerea te-a trimis pe tine acasa, nu pe ea.

Nu te ajuta nici faptul ca nu te-ai mai dus la munca 1 luna de zile, deci ti-au desfacut si contractul de munca DISCIPLINAR, iar asta va fi rau pentru viitor, pentru ca toti angajatorii se vor feri sa te angajeze, cu probleme disciplinare (de comportament neadecvat).

Motivul concedierii a fost unul FOARTE real si legal, deoarece pur si simplu ai absentat 1 luna de la munca iar legea spune clar ca poti fi concediat pe motiv disciplinar.

| Andrei0808 explică (pentru Violleta2022):

Odata ce spuneau sa o ignor la nesfarsit sigur nu erau pe treaba lor.Nu am facut dovezi ca nu credeam ca se ajunge aici si am tot tratat-o cu indiferenta, credeam ca inceteaza.Nu m-au primit ei nu ca nu am vrut eu sa ma mai duc ca nu degeaba le-am facut reclamatie la itm.Da ca cineva stie unde am lucrat eu

| Andrei0808 explică (pentru Andrei0808):

+ ca le-am facut reclamatie si la politie ca nu ma primesc la munca dar pana s-au sesizat au incetat contractul.

| eliancodrut a răspuns:

Poti sa-i dai in judecata, dar dupa cum ne expui situatia, fara avocat nu o sa reusesti cu nu te poti reprezenta singur.
Inainte de a deschide actiunea consulta un avocat ca sa vada daca ai sanse sau nu sa castigi.
Litigiile de munca sunt scutite de tacsa judiciara de timbru.