| GabrieluValentin a întrebat:

Vreau sa pun si eu intrebare grea, deci, am 30 de ani, am lucrat prin strainatati vreo 6 ani si n am reusit sa strang nimic din varii motive; pentru ca am fost tot timpul plecat n am reusit niciodata sa-mi fac o relatie si as putea sa numar pe degete fetele cu care am vorbit, sunt bun acasa doar cand trimit bani din afara in rest nu prea i pasa nimanui de mine, am venit acasa inainte de pasti, si cum nu am de lucru am cules zilele astea cirese da se vand prost si ieftin asa ca am ajuns sa ies seara in oras si strang sticle ca mi e rusine ziua sa nu ma vada cineva ca sa mi pot intretine viciul fumatului asa ca va intreb pe voi, mai are rost sa continui viata asta de **** sa pot sa-mi pun linistit streangu la gat?

Răspuns Câştigător
| AleAle12 a răspuns:

Bună, cred că aceasta nu este cea mai bună soluție!
Dacă ai lucrat un timp atât de îndelungat și nu ai reușit să pui nimic deoparte înseamnă că faci parte dintr-un cerc vicios din care ar trebui să te retragi (indiferent dacă sunt prieteni sau familia, așa cum ai spus și tu, doar banii îi interesează) Acum, întrebarea mea este: Dacă tu ai observat că familia te vede doar ca pe un bancomat și nimic mai mult, de ce continui să le oferi?
Iar în legătură cu relațiile, în ziua de azi există atât de multe posibilități de unde poți cunoaște persoane noi: rețele de socializare, grupuri/prieteni comuni, loc de muncă, aplicații de date. Tind să cred că pentru fiecare om, la un moment-dat, va veni și ceva bun, zile mai bune!
Eu, dacă aș fi în locul tău, aș plecat înapoi în străinătate, aș încerca să cunosc oameni noi, să-mi schimb viața cu totul, iar cu familia, aș lăsa-o mai ușor, aș ține legătura în continuare cu ei, însă nu i-aș mai ajuta financiar!
Sper că te-am ajutat câtuși de puțin, poate încerci să-ți analizezi puțin viața, și să te pui în prim plan!
Succes!

| GabrieluValentin explică (pentru AleAle12):

Pai hai sa ti explic sa intelegi mai bine : am 13 frati si eu sunt al 3 lea cel mai mare, si am avut o copilarie grea si nu prea am avut dulciuri, fructe si mai ce-si doreste un copil si am trimis bani mai mult pentru fratii mei mai mici ca am zis ca daca n am avut eu, macar ei sa aiba. Ma mustra constiinta cand eu dau 10 euro pe un pachet de tigari si poate aia mici n au bani de o inghetata. Si cred ca legat strainatate asa o sa fac cum ai zis tu, o sa plec iarasi si nu o sa mai vin asa des acasa, si o sa o mai raresc cu transferurile. Multumesc

| AleAle12 a răspuns (pentru GabrieluValentin):

Tu trebuie să știi că frații tăi, nu sunt responsabilitatea ta, ci a părinților tăi!
Uite, dacă tot îți dorești atăt de mult să-i ajuți, le poți cumpăra tu, din străinătate, și le faci pachet, cu hăinuțe, dulciuri, jurii și tot ce îți dorești!
Acum nu știu cum sunt părinții tăi, dar dacă sunt vicioși (alcoolici, fumători, etc.) cu siguranță prea mulți bani nu ajung la frățiorii tăi!

| GabrieluValentin explică (pentru AleAle12):

Nu beau si nu fumeaza

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parca aveai 31 de ani?

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca se gaseste foarte mult de lucru in tara, si pentru atata lucru nu trebuie sa-ti pui streangul de gat si nici sa mergi noaptea sa aduni sticle, ca munca cinstita nu-i rusinoasa!

| mODIN a răspuns:

De ce continui sa faci ceva ce stii ca nu iti va aduce viata pe care ti-o doresti? Eu inteleg ca nu ne place tuturor scoala, dar acum ca esti om in toata firea si nu mai ai mintea usor distrasa si imatura pe care o aveai inainte, nu crezi ca ar fi momentul potrivit sa te apuci sa faci o scoala mai serioasa? Nu trebuie acum sa devi doctor sau profesor universitar, dar chiar si o meserie oarecare, ceva ce sa-ti si placa, dar sa-ti si ofere un trai mai in regula.

Si te rog nu ma lua cu "la varsta mea nu se mai poate" ca mie imi zic in fiecare zi oameni de 50 de ani "domn profesor" si stiu din experienta ca adultii invata mult mai usor decat tinerii, doar ca le place sa se prefaca ca e prea tarziu ca sa nu puna osul la treaba.

Întrebări recente