| Aaa13579 a întrebat:

Buna, iubitul meu nu vrea sa dea de permis. Am incercat sa-l fac sa inteleaga ca o sa ii trebuiasca pe viitor insa nu vrea.
Nu stiu ce sa fac, nu cred ca ar trebui sa ma deranjeze pentru ca tin la el si n-am de gand sa ma despart din doar atat.
Insa daca ii spun mamei o sa ma certe mult timp pe tema aceasta.
(Eu o sa dau de permis anul acesta)

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici eu nu am luat niciodata permisul, fiindca am considerat ne-rentabil (pentru mine).
- daca ai permis, lumea are tendinta sa profite de tine (mai ales la intruniri, chefuri, etc.) - ei beau, dar tu sa le duci acasa (fara sa bei la nunta /chef? ) :O
- daca m-am dus la clienti, in pret a fost inclus si transportul (taxi, tren, autocar etc.)
- in timpul drumurilor lungi am putut si dormi
- nu ma enerveaza prostii din trafic
- am incredere mai mare intr-un sofer profesionist decat in mine (mai ales daca sunt obosit, pe drumuri necunoscute de mine, etc.)
- per total, transportul cu taxi sau cel public costa mai putin decat masina + combustibil + intretinerea si reparatiile + impozite + asigurarile etc.

| Simpatic a răspuns:

El considera ca nu are actual nevoie de permis, cand va avea nevoie o sa dea el de permis cu siguranta!
suntem o tara plina de soferi si de posesori auto dar multi dintre acestia nu au nicio treaba cu condusul si nici nu au o situatie prea stralucita, multi tin degeab 3-4 masini dar au bani de benzina/motorina doar pentru 1 singura masina, si atunci baga de 50 de lei combustibilwinking
deci atat permisul cat si detinerea unei masini ar trebui sa fie in functie de necesitate si nu de moda asa cum s-a ajuns...

| Violleta2022 a răspuns:

Iubitul tau are dreptate, de ce ar da pentru permis daca omul nu vrea si apoi, nu ai de unde sa stii tu ce-i trebuie lui in viitor, nefiind un lucru obligatoriu, fiindca nu-i nevoie sa sofeze niciodata, daca nu vrea.

Nu este normal sa fortezi sau sa-ti impui vointa cuiva, ca nu ai voie sa faci acest lucru, mai ales daca iubesti omul ala, ii respecti dorinta si-i dai pace.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica o sa te certe mama ca el nu vrea sa isi ia permisul? wtf? ce treaba are una cu alta?

Si nu poti forma un om care nu doreste sa conduca sa o faca, va fi un pericol pe strazi

| mihai69 a răspuns:

Am avut un coleg de serviciu care a ieșit la pensie și tot nu a avut carnet de conducere.
Deci nu, nu are musai nevoie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca aveti in jur de 18 ani, planurile de viitor sunt partial irelevante acum.
Iubitul tau poate avea dreptate, daca locuiti intr-un oras aglomerat, cu transport public bine pus la punct, joburi si locuinte bune, oarecum apropiate. Chiar e o idiotenie sa te chinui cu masina intr-o jungla urbana. O idiotenie inventata de tine, daca asta este situatia voastra.
Daca sunteti insa intr-o zona mai retrasa, iar gandurile voastre de viitor nu includ studiile superioare/cariera, atunci da, va trebuie permis si pe viitor masina, ca sa puteti ajunge in zonele de interes (supermarket, munca in zona industriala, Germania, concedii pe buget redus, dus copiii la scoala din sat in oras, etc).
Repet, daca stati intr-un oras civilizat, si aveti de gand sa va construiti o cariera, masina e o prostie.

| doctorandus a răspuns:

Dap, daca ia anumite medicamente sau are anumite handicapuri, mai bine nu conduce niciodata.

| J0B0MAT a răspuns:

Ești micuță, astea nu sunt probleme. Unii oameni nu vor să conducă, nu le place, nu se văd în stare, le este frică etc.Este perfect normal, cu toții avem diverse preferințe.Presiunea socială nu este un factor ce ar trebui luat în considerare, pentru că ăsta e motivul principal pentru care oamenii dau de permis, nu pentru că ar avea nevoie neapărat.
Există transport public, mult mai avantajos financiar decât o mașină, mai ales pentru tineri.

| Aaa13579 explică (pentru J0B0MAT):

Intr adevar is mica, am 18 ani dar tot ma simt mica insa nu inteleg de ce ma simt frustrata pe tema asta

| Hyperion7 a răspuns (pentru Aaa13579):

Pentru că vrei sa demonstrezi cuiva, fie că e familie, prieteni, colegi de clasă sau lumii că sunteți capabili sa aveți amândoi permis.
Sau poate e o trauma ascunsa din trecut care a izbucnit acum, cel mai sigur e vorba despre faptul că ai tai îți reproșau ca nu ești capabilă să faci ceva și acum simți nevoia să le demonstrezi că poți fi independenta.

| Aaa13579 explică (pentru Hyperion7):

Nu vreau sa demonstrez nimanui, doar ca parintii mei m ar certa mereu ca el nu e capabil, e barbat etc., si m as simti prost sa il vada cu ochi rai

| Hyperion7 a răspuns (pentru Aaa13579):

Mmm,înțeleg
Pai explica-le că nu în asta consta bărbăția unui bărbat și dacă înțeleg, înțeleg, daca nu, asta e.
Da el nu îți cunoaște părinții? Nu știe ce fel de om e? Chiar contează mai mult pentru ei carnetul decât caracterul unui om?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Aaa13579):

Noi nu putem ști motivul, fiecare are frustrările lui, dar este bine să scăpăm de ele.
De asemenea, nu e bine să impui unui om un lucru pe care el nu îl vrea, doar pentru că așa vrei tu sau frustrări sau alte n motive.
I-ai explicat părerea ta, motivele, dar trebuie să îi respecți decizia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aaa13579):

"acum 4 ore | Aaa13579 explică:
Intr adevar is mica, am 18 ani dar tot ma simt mica insa nu inteleg de ce ma simt frustrata pe tema asta".

Fiindca vrei sa-l manipulezi cu orice pret si sa-l convingi sa faca ce vrei tu, de aceea te simti frustrata.
In realitate, daca-l iubesti nu incerci sa-l controlezi, sa-l manipulezi si nici sa-i impui sa faca ce vrei tu, fiindca nu este normal!

| Hyperion7 a răspuns:

Ceea ce faci tu e sa ii forțezi lui mana,prin manipulare că ar trebui sa bla bla...
Sigur nu e vorba de altceva in toată discuția? Gen sa te lauzi in fata prietenilor sau ceva? Că așa îmi dă vibe.
Cum zic și ceilalți,nu poți schimba un om daca o faci doar pentru tine,se numește egoism!
Și mai mult de atât,sa ai grija de o mașină nu e pentru toată lumea,cum nici carnetul nu e.
Dar daca vrei o familie și ești la început de drum,o mașină este cea mai proasta investiție,in ciuda tuturor beneficiilor.
Pe scurt, dai niste bani aiurea, pe când acei bani pot fi investiți într-o casă, de exemplu.
Acum na, știți voi mai bine!

| Aaa13579 explică (pentru Hyperion7):

Nu ma laud in fata prietenilor, mai naspa e ca ai mei o sa mi reprosese pe chestia asta ca el nu e in stare nu vrea "ce barbat e asta" etc si nu vreau sa l vada cu ochi rai

| Hyperion7 a răspuns (pentru Aaa13579):

Hai sa te iau altfel,daca tu îl iubești, chiar contează dacă are sau nu carnet?
Doar tu te măriți *sper* cu el, nu se mărită ai tai.
Iar dacă se iau din atâta lucru de el, fii sigură că îi vor găsi mereu cate un nod în papură, chiar daca are sau nu carnet!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aaa13579):

"acum 2 ore | Aaa13579 explică:
Nu ma laud in fata prietenilor, mai naspa e ca ai mei o sa mi reprosese pe chestia asta ca el nu e in stare nu vrea "ce barbat e asta" etc si nu vreau sa l vada cu ochi rai"

In primul rand baiatul ala este un simplu amic, nu fiul si nici ginerele parintilor tai, deci parintii tai nu au nici un drept sa pretinda ceva altora, decat propriului lor copil.
Dar de ce nu te forteaza pe tine sa faci scoala de soferi, sa-ti cumpere tie masina si sa fii tu aceia care-l conduce pe baiat?
Daca vrea sa te marite bine, cu unul cu masina, apai ai ales foarte prost, ca acest baiat are probabil o trauma, sau oroare de condus masina si nu este interest de soferie, deci nici o sansa sa-ti satisfaca orgoliul tau sau pretentiile parintilor tai.

| untu a răspuns:

Pe buna drepate are iubitul dvs si nici nu veti face si dvs! Este pentru siguranta si protectia voastra si familiei dvs. de a nu pune vietile in pericol pe sosele unde sunt multe si dese accidente datorate betivilor si drogatilor care conduc masinile!

| mODIN a răspuns:

Nici eu n-am permis si nu mi-a trebuit vreodata, deci nu stiu ce sa zic laughing De ce crezi ca e atat de necesar?

| Aaa13579 explică (pentru mODIN):

El vrea sa se muta in orasul meu nu stiu orice, are nevoie sa se duca undeva, poate la parintii lui. I am explicat ca nu poate sa astepte dupa un taxi mereu dar nu vrea sa inteleaga

| mihai69 a răspuns (pentru Aaa13579):

Și iată încă un motiv pentru care traficul a devenit atât de aglomerat în ultimul timp. În loc de transport în comun, fie are se urcă în mașină, chiar și pentru drumuri mai scurte de un km, doi... adică maximum 20 minute pe jos! Nu mai spun de costuri sau poluare.

| ioana748 a răspuns:

Bună,
Daca nu este pregatit pentru pasul acesta, nu ai cum sa l fortezi. Nu cred ca este mai putin barbat daca nu conduce, eventual vreo masina scumpă, cum viseaza mama ta.
Incearca sa traiesti viata ta nu partea esuata a mamei tale.
Toate cele bune,

| TheGentleman a răspuns:

Dacă dai de permis, de ce ții musai să aibă și el?

| Miruna333 a răspuns:

Este fix decizia lui, nu il poti forta.Incearca sa nu il mai dadacesti, ca nu esti maica-sa. Ii dai sfaturi cand iti cere parerea, fara nesolicitate. E viata lui, deciziile lui, nu poti schimba un om

| ALM2000RO a răspuns:

Nu îl mai presa, e decizia lui iar șofatul nu e pentru oricine.

| eliancodrut a răspuns:

Cunosc o familie mai in varsta unde doar sotul are (mai bine zis a avut) permis de conducere. Datorita unor boli sotul nu mai are voie sa conduca. Deoarece sotia nu are carnet, trebuie, ca atunci cand se deplaseaza undeva, sa apeleze la alte persoane sa-i duca. Si mereu zice sotia: Ce proasta am fost ca nu am dat si eu sa iau carnet de conducere.

| Răpităînnori a răspuns:

Lasă-l în pace dacă nu vrea. Nu îl poți obliga.

| RedMarr a răspuns:

Tu da de Carnet, obtine-l, si ii poti demonstra in mod practic, cat de folositor ii poate fi. Se poate Razgandi, nu-i nici o Problema. Sunt si costuri intr-adevar (taxe, asigurari, benzina, etc) / de invatat serios, dar depinde de el daca va face pasul. Stii cum e vorba ...binele facut cu forta.

| Aaa13579 explică (pentru RedMarr):

Asa e, sunt cheltuieli dar puteam sa le acoperim impreuna, dar el nu vrea
Insa ai dreptate cu demonstratul