| Sportacus123 a întrebat:

Vă pare rău că nu aveți o/un iubită/iubit?
Cel puțin în cazul meu mă bucur că nu mă interesează sexul, relațiile, săruturile, ținutul de mână. Sper să nu mă schimb din acest punct de vedere.

31 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti (b)oier!

| darrio2007 a răspuns:

Te cam contrazici singur. In alte intrebari spui altceva.

| gabicoo a răspuns:

Nu avea maică-ta o prietenă, o bunăciune de 65 de ani?

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

Asa le zici mata alora de 65, bunaciuni?

| gabicoo a răspuns (pentru Lupică27):

Păi el se lăuda, acum două luni, că are gagică o bunăciune - prietenă a mamei lui - în vârstă de 65 de ani.

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

Si ai vrea sa ti-o dea tie?

| gabicoo a răspuns (pentru Lupică27):

El se lăuda atunci că are și acum se plânge că nu are. Eu doar i-am reamintit că are.

| Hyperion7 a răspuns:

Deci nu te interesează sexul și relațiile?! A, eu zic sa te mai gândești;)
https://www.tpu.ro/......a-fac-sex/

https://www.tpu.ro/......u-care-sa/

| mastadont a răspuns:

Ști vorba cu vulpea... în loc să îți pierzi vremea punând întrebări mai bine ai ieși pe afară la agățat.

| mODIN a răspuns:

Am un prieten care se casatoreste in viitorul apropiat si a incercat sa ma cupleze cu o prietena de a logodnicii sale. Iti jur ca cu cat am cunoscut-o pe femeia asta mai mult, cu atat ma bucur mai tare ca sunt single laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mODIN):

Daca de la una ajungi sa generalizezi in halul asta... dar totusi ar fi misto sa ne zici si noua ce si cum. Deci... ia zi-ne! happy

| iulia0514 a răspuns:

Nu ești tu ala obsedat de sex care tot punea întrebări indecente? Acum dintr-o dată gata ți-o și trecut?

| Lupică27 a răspuns:

La cum sunt oamenii in ziua de azi nu-mi pare rau, m-as oftica sa ma consum pentru cineva care nu merita nici macar o flegma.
Sunt foarte orgolios si mandru, traiesc dupa un tabel de principii bine impamantate nu sunt in trend cu prostia si grandomania.

| 1234568807 a răspuns:

Pai atunci de ce nu te duci la manastire?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 1234568807):

Hai breh, sa nu exageram. Omul mi se pare cam pe cimpii la modul cum pune problema si mie, dar am prieteni care-s singuri si isi vad linistiti de viata, au prieteni, hobby-uri, activitate profesionala intensa...

| LisaJulie a răspuns:

Nu te supara dar esti cam ciudat!

| ALM2000RO a răspuns:

Și eu mă bucur, fiindcă la fel ca tine nu mă interesează sexul, dragostea, relațiile, săruturile, ținutul de mână sau îmbrățișările. Le consider inumane și dezgustătoare și mereu m-am întors revoltat și scârbit în autobuz sau pe stradă când vedeam cupluri care își manifestau tandrețurile.
Consider că sunt norocos că sunt asexual și aromantic, pentru nimic în lume n-aș vrea să mă fi născut altfel.
Chiar și masturbarea și pornografia îmi provoacă scârbă și nu le practic. Mă mândresc cu virginitatea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALM2000RO):

Macar ai un animal de companie acolo? big grin

| ALM2000RO a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu am, îmi plac animalele dar sunt prea iresponsabil (și foarte leneș pe deasupra) ca să pot avea grijă de unul (am 24 de ani).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALM2000RO):

Pai daca ai incepe prin a te organiza si a nu mai zace ca o placinta, cel mai probabil ti-ar veni chef si de sex.

| ALM2000RO a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum să-mi vină chef de sex dacă sunt asexual și aromantic?! Nu ști că orientarea sexuală nu e o alegere?!
Partea cu organizatul e o cu totul altă mâncare de pește.
Mi-am aranjat o pensie de boală și încasez o sumă frumușică pentru nevoile mele, mai completează și ai mei suma dacă e nevoie.
Nu mă pot organiza, am zis mai sus că am depresie severă și anxietate socială puternică și nu pot face nimic.
Fac psihoterapie online dar deocamdată nu văd îmbunătățiri deși o fac de ceva timp.
Și nu stau ca o plăcintă, am hobby-uri, ce-i drept sunt sedentare dar le am: citesc (stând întins în pat, ce-i drept) și stau pe laptop sau pe Smart TV pe gaming respectiv la seriale/filme pe Disney +, Netflix, HBO etc. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALM2000RO):

Hai sa fim seriosi, e ceva instinctiv. Nu o ai, ghinion. Exista niste cauze. Pai ai hobby-uri care implica statul. Ia mataluta si rezolva dezechilibrele hormonale, fa miscare, apoi daca vii si zici ca esti asexual si aromantic, atunci o sa te cred.

| ALM2000RO a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Să știi că nu am fost mereu așa. Nu aveam depresie și nici anxietate socială și mergeam regulat și la sală cu ani în urmă. Și ghici ce? Tot nu aveam nicio atracție romantică sau sexuală pentru nimeni, nici în liceu și nici după (de facultate nu are rost să pun problema că fiind pandemie am făcut-o online până m-am lăsat). Deci în cazul meu știu clar că-s AroAce și că n-are legătură cu lipsa mișcării din prezent (mai exact de 2 ani jumate de când am probleme și de când m-am izolat social).
Dar tot va trebui să mă apuc de mișcare fiindcă trebuie să slăbesc destul de mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALM2000RO):

Pai si la medic ai fost? Esti in parametri cu testosteronul si toate cele? Inteleg ca poate e o predispozitie genetica, ceva, nu neaparat o problema temporara. E dreptul tau sa stai pe tusa, sa fii sanatos, dar mi se pare foarte intriganta mecanica din spate. A nu se intelege ca te condamn, daca suna cumva asa.

| ALM2000RO a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-am fost la medic să-mi verifice nivelul testosteronului, deși recunosc că am avut și curiozitatea asta la un moment dat. Dar mi-am zis că dacă-s sănătos cu restul (cel puțin fizic) nu mai am nevoie să știu dacă sunt în parametri cu testo fiindcă oricum nu mă simt afectat de la lipsa de sex/dragoste sau de relații. Depresia și anxietatea sunt din alte cauze și sunt doar de 2 ani și câteva luni.
Poate că totuși ar merita să mă duc să-mi aflu nivelul de testo, dar nu să iau măsuri în privința asta în cazul în care se descoperă că e la un nivel extrem de scăzut, că nu văd rostul să-mi bat capul degeaba cu relații romantice sau sexuale (oricum n-aș putea la ce depresie severă și anxietate puternică am), ci doar din curiozitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALM2000RO):

Omiti un detaliu esential - faptul ca e testosteronul scazut e foarte posibil sa provoace si anxietatea/agorafobia pe care le mentionezi! Relatiile, da-le draq.

| ALM2000RO a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corect, dă-le draq de relații și aș mai adăuga și dă-l draq de sex + dă-le draq de dragoste și de tandrețuri. Voi merge la medic pentru analize, chiar nu știam că anxietatea socială poate avea legătură cu testosteronul foarte scăzut până mi-ai zis, apoi am căutat pe net pe site-uri medicale și într-adevăr poate fi una dintre multiplele cauze. Deci oricum îmi voi face analizele de curiozitate și voi lua măsuri în privința asta, dar strict ca să lupt cu anxietatea și cu depresia (și cu stima de sine extrem de scăzută). Sex tot nu voi face vreodată, fiindcă pe lângă lipsa libidoului, chiar de să zicem că aș lua tratament de genul terapiei cu testosteron pentru a-mi diminua anxietatea socială, tot nu mi-ar veni dorința fiindcă am o repulsie, o scârbă / un dezgust foarte mari la gândul acesta și asta nu știu cu ce are legătură. O să vorbesc cu psiholoaga mea. Traume din copilărie n-am, deci chiar nu-mi dau seama de ce mă dezgustă într-atât ideea de sex/dragoste și chiar și de tandrețuri, mai ales că n-am trecut prin vreuna din astea niciodată ca să pot zice că ar fi fost vreo experiență nașpa.
Știu bine că prioritățile acum sunt să scap de depresie și anxietate și să nu mai duc o viață sedentară și să reușesc să mai slăbesc, nicidecum să mă apuc să fac sex/dragoste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALM2000RO):

Ei, rezolva problemele majore si poate se rezolva si restul. E preferabil cu, decat fara. happy

| Mindfulness a răspuns:

Tu ești puțin nebun asa-i? happy
Îmi pare rău îți dai seama, dar sănătatea nu îmi permite deocamdată să îmi caut iubita.

| Cipi1212 a răspuns:

Nici mie nu îmi place sexul și relațiile bazate pe sex.

| Flegma69 a răspuns:

E mai bine decât să mori singur.