| bogdyZ a întrebat:

Doar cine se pricepe
O cunostinta a tras cu un pistol cu (neletal) in public, erau 4 5 oameni acolo, cineva a reclamat, a venit politia si a luat filmarile de pe camera de vedere. Ce poate pati? E prima abatere si nu mai are dosare. I-a luat declaratie la post si lui si la martori. Nu avea permis port arma

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va fi urmarit penal si ce va pati depinde de Parchet si apoi de instanta de judecata.
In cel mai bun caz va fi amendat, in cel mai rau va fi condamnat la inchisoare cu suspendarea executarii.

| Simpatic a răspuns:

Va primi amenda sau inchisoare cu suspendare
teribilismul se plateste cumva, chiar si asa cu "pistolul de jucarie"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte probabil putina inchisoare cu suspendare

| johnnny123 a răspuns:

Cunoștința ta suferă de vreo tulburare psihică sau este doar incredibil de tâmpită? Cum să te apuci să tragi cu pistolul în mijlocul oamenilor?

| bogdyZ explică (pentru johnnny123):

Alcool, nu in oameni. Era pistol cu gaz nu glont

| johnnny123 a răspuns (pentru bogdyZ):

Ah, da, un om beat care trage cu un pistol cu aer comprimat în mijlocul oamenilor nu e deloc periculos. Cel mult rămâi fără un ochi, nu e așa grav.

| MistarGoGu a răspuns:

Depinde de AVOCAT! Si de " toanele " judecătorului! Daca da peste o " damă " ca aia din Mangalia *( cazul Pascu ) care citeste prima si ultima pagina din dosar 99, 5 % sanse scapă cu un AVERTISMENT sau amenda penală!