| Macovei_Andrei_1998 a întrebat:

Salutare, cunoașteți un partid politic ori un politician care într-adevăr să vină cu soluții reale și sustenabile pentru România, eu doresc sa merg la toate tururile de alegeri, în special cele prezidențiale și parlamentare iar pretențiile mele legate de următorii conducători sunt asa:
Să fie un oameni buni și respectuosi
Să fie integrii și iubitori de neam
Să fie ortodocsi și familisti
Să fie mai tineri de 45 de ani
Să fie competenți și profesioniști
Să prezinte un plan pe termen scurt, mediu și lung pentru România care sa fie respectat indiferent de cine va fi la putere
Să fie curați moral, juridic
Obligatoriu partidul respectiv sa vina cu maxim 150 de parlamentari pe listele electorale incat sa dovedească ca dorește reducerea numărului de parlamentari și funcționari publici
Să aibă viziuni echilibrate atât din zona progresiste cât și din cea conservatoare deoarece progresismul și conservatorismul au puncte bune dar extremismul poate distruge un neam
Să aibă politici pro-viata, pro-familie etc
Să impună politici de însănătoșire a culturii societății care în acest moment este otravita de manele, tatuaje, libertinaj sexual, indiferenta fără de celalalt etc.

Este necesar sa facem reforma generala a Romaniei!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicușor Dan, el e omul care îți bifează cele mai multe din cerințe. Dacă ești Bucureștean ai o minima șansă să votezi ce vrei.

In rest cam bați câmpii.

| gabicoo a răspuns:

Poate pe altă planetă.

| Macovei_Andrei_1998 explică (pentru gabicoo):

Sper totuși în câțiva ani sa ajungem să avem o conducere profesionista, competenta baze solide în valorile democratice și europene.

| gabicoo a răspuns (pentru Macovei_Andrei_1998):

Dacă te referi la anii lumină - cu siguranță!
laughing

| Macovei_Andrei_1998 explică (pentru gabicoo):

Oricum UE va deveni Statele Unite Ale Europei și atunci toti cetățenii europeni vor alege conducătorii Europei poate atunci ne vom apropia de ce am spus eu aici

| gabicoo a răspuns (pentru Macovei_Andrei_1998):

Cred că te referi la Federația Planetelor Unite, la nava stelară USSS Enterprise, la căpitanul Kirk și la Mr. Spok din Star Trek. Cred că nu ai remarcat dar ăsta este serial SF.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Macovei_Andrei_1998):

Bine-ai venit in sala de asteptare. Eu inca imi aduc aminte cum era inainte. Ca nah, nascut in 1980. Iar legat de asteptat si sperante... iti zic ca sunt slabe sansele. Nu mai ai cum, efectiv, la cum s-a intins caracatita. Mai ai cateva insulitze ici-colea, si atit.

| Macovei_Andrei_1998 explică:

Eu nu zic sa se interzică ceva dar trebuie sa fie promovat un concept sănătos care ajuta natalitatea, uite acum natalitatea e la pământ și suntem nevoiți sa aducem musulmani sa muncească aici, fiecare are dreptul lui, nu contest asta dar eu vorbesc principial ca statul sa susțină un firesc lăsat de natura, concepte sănătoase samd
Maneaua și trupul pot fi ascultate de oricine dar nu promovează un mod de viata sănătos ba din contra, prin acele cântece se susține misoginismul, ura pe criterii de valori materiale, "smecheria" etc. Rock-ul în schimb este arta și am trupe preferate de rock. Acum te întreb ce democrație este aceea în care barbatii sunt trimiși OBLIGATORIU la razboi deși nu au aplicat către o cariera militara, avem un lege in acest sens care practic anulează democrația și egalitatea și câte și mai cate.
În concluzie iti mulțumesc penteu opțiunea politica pe care mi-ai recomandat-o și e de luat în calcul în detrimentul corcarilor de la aur și sos iar psd-pnl sunt aceeași rusofili comunisti dar care se declara pro-europeni.
Un politician nu ar mai putea fi corupt dar am avea legi aspre și un sistem juridic apolitic în plus este necesar sa fie creat un sistem politic care sa nu permită ca ei sa devina corupți.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Macovei_Andrei_1998):

Vrei concept sanatos? MERITOCRATIA e un concept extrem de sanatos. Lipsit de orientare sexuala sau politica. Esti bun, esti promovat. Pur si simplu. Doar ca la noi nu se vrea asta. Legat de razboi, ce lege e aia? Uita-te ca nici macar in Ucraina nu ii trimite pe toti barbatii pe front nimeni, nu mai zic de nebunia care e la noi dpv organizatoric. Sistem fara coruptie nu poate exista. Nu a existat vreodata. Totusi, ar fi de preferat sa elimini fizic coruptii ca in China, pentru ca astfel ai mai reduce totusi fenomenul.
P.S. In orice gen ai versuri de cacao si versuri mai elevate. Nu am stat sa caut manele mai savante sau trap cu ceva poezie in el, iar legat de rock trebuie sa mentionez ca sunt multe trupe/artisti care au versuri de toata jena. happy