| Ana6719 a întrebat:

Bună! I sa mai întâmplat cuiva să i se ducă de Fan Curier vreun colet în alt județ? De exemplu eu sunt din Suceava,am dat o comanda online, care mi s-a împărțit în doua colete.Primul a ajuns fără nici o problema iar al doilea am aflat azi de pe awb că este în Iași,că s-a încercat livrarea dar adresa este greșită.Pe mine nu m-a sunat nimeni să mă anunțe de livrare,nici măcar mesajul acela banal de înștiintare.Țin sa menționez că am scris adresa corecta, altfel primul colet nu mi-ar fi ajuns în posesie.Vă rog dacă ați mai pățit să mă lămuriți și pe mine.Îmi mai aduc coletul sau o să îi dea retur? nu de alta dar am nevoie urgenta de ce se afla în colet.Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Suna la ei si vezi ce s-a intamplat daca tot zici ca ai nevoie de ce ai in colet, Decat sa intrebi pe aici.

| Ana6719 explică (pentru darrio2007):

Vă dați seama că am sunat.Mi-au spus că se rezolvă totul, dar dacă ar fi să mă iau după experiențele anterioare "se rezolvă totul" înseamnă că nu mai vezi coletul.Aici am întrebat ca să aflu dacă mai este cineva în poziția mea, stimate domn! Îmi vine greu să cred că s-a rătăcit un singur colet!

| Korkodeln a răspuns:

Se mai intampla sa o zbarceasca cand introduc AWB-in in sistem, un telefon iti urgenteaza rezolvare.

| eliancodrut a răspuns (pentru Korkodeln):

Ce are AWB-ul cu adresa?

| Korkodeln a răspuns (pentru eliancodrut):

Numarul AWB este folosit ca cheie unica, de el sunt legate in baza de date datele expeditorului si destinatarului printre altele.
Informeaza-te:
"An air waybill, also known as a consignment note, dispatch note or waybill, is a contract between the shipper and the carrier. It provides key information for the shipper and is also used for tracking the shipment and contains barcodes to identify the shipment electronically."

| eliancodrut a răspuns (pentru Korkodeln):

SI? scrie ceva de adresa? NU! Nu fi mai destept decat unul care lucreaza la Fan Curier si pe care l-am intrebat.
Si cu astta, am terminat cu despicarea parului in patru.

| Korkodeln a răspuns (pentru eliancodrut):

Mai draga, cand suni sa raportezi o problema la curier, ce te intreaba intai: cum te cheama, ce adresa ai, sau prima oara the intreaba de numarul AWB al trimiterii (este acelasi pe codul de bare pe care il scaneaza curierul din aplicatie si-ii apare adresa ca nu sta sa citesca caligrafia lui Gheorge).

Numerele AWB codifica locatia printre altele, inclusiv adresa si Strada Florilor 14 din Suceava poate sa nu existe in Iasi unde ajunge daca se introduce orasul gresit. In general programele de introducere date au validatore de adrese dar se mai intampla scapari. Sau pur si simplu sortatorul l-a pus in alta "cusca" si s-a dus in alta parte.

| eliancodrut a răspuns (pentru Korkodeln):

N-ai inteles nimic. Si cu asta PA.