Întrebări frecvente

  • Ce câştig dacă fac quiz-uri?
  • Quiz-urile noastre au fost gândite în trei scopuri: îmbogăţirea culturii generale, distracţie şi verificarea cunoştinţelor şcolare. În plus, poţi vedea cât de bune sunt rezultatele tale comparativ cu rezultatele celorlalţi utilizatori.
  • Pot face acelaşi quiz de mai multe ori?
  • Da! Poţi repeta quiz-urile de câte ori doreşti.
  • Dar de ce aş face acelaşi quiz de mai multe ori?
  • Din două motive: pentru a-ţi îmbunătăţi rezultatul, şi pentru că întrebările nu vor fi mereu aceleaşi. Fiecare quiz are o bază de întrebări din care se selectează aleator 10, deci de fiecare dată când lansezi un quiz, combinaţia de întrebări este diferită faţă de data trecută.
  • Cât de des sunt adaugate quiz-uri noi?
  • Adaugăm săptămânal cel puţin doua quiz-uri noi.
  • Am o idee de quiz. Cui mă pot adresa?
  • Echipei editoriale TPU. Spune-ne ideea ta de quiz, şi dacă ne place vom face tot posibilul să-l creăm pentru comunitatea noastră.
  • Am deţinut un record, dar l-am pierdut. Îl pot recâştiga?
  • Binenţeles! Dacă obţii un nou rezultat mai bun, recordul îţi va aparţine din nou.
  • Pot face quiz-uri de pe telefon sau tabletă?
  • Da! Quiz-urile TPU au un design care se adaptează automat în funcţie de gadgetul cu care accesezi site-ul.
  • Cum se calculează punctajul unui quiz?
  • Caştigi puncte doar pentru quiz-urile cu rezultat 100%.
    - primeşti 10 puncte pentru primul quiz rezolvat 100%. De la al doilea quiz consecutiv rezolvat 100% punctajul creşte cu 2 puncte (12 puncte pentru al doilea quiz consecutiv, 14 puncte pentru al treilea quiz consecutiv, etc.)
    - la fiecare 10 quiz-uri cu rezultat 100% dar neconsecutive se mai acordă încă 50 de puncte
    - se acordă 150 de puncte pentru cele mai multe quiz-uri consecutive cu rezultat de 100% dintre toţi userii
    - primeşti 110 puncte pentru cel mai rapid timp de răspuns la oricare dintre quiz-urile din site (se acordă numai după minimum 100 de quiz-uri cu rezultat 100%)
    - mai poţi caştiga 60 de puncte pentru cel mai rapid timp de răspuns pentru un anume quiz (se acordă numai după minimum 100 de quiz-uri cu rezultat 100%)
  • Care sunt insignele pe care le pot obţine?
  • - Cel mai rapid rezultat de 100% la nivel de site
    - Cel mai rapid rezultat de 100% la un anumit quiz
    - Cele mai multe rezultate de 100% consecutive
  • Nu am reuţit să răspund la o întrebare în intervalul de 30, secunde. Mai pot continua quiz-ul?
  • Da, însă întrebarea la care nu ai apucat să răspunzi se va considera greşită.
  • Care este timpul maxim de finalizare a unui quiz?
  • Un quiz poate fi rezolvat în maxim 10 minute 0, secunde, după care se va închide automat şi întrebările fără răspuns vor fi considerate greşite.
  • La statisticile din contul meu sunt sunt luate în considerare şi quiz-urile nefinalizate?
  • Da. Luăm în calcul toate quiz-urile.
  • Există vreo legatura între punctele acumulate la quiz-uri şi punctele acumulate pentru răspunsurile mele la întrebările de pe TPU?
  • Nu. Clasamentul la quiz-uri este independent de clasamentul TPU.
  • De unde sunt pozele folosite în quiz-urile TPU?
  • Mai multe detalii poti vedea aici.
User