| GheIonutPaune a întrebat:

Ce modificări pot face la un motor comer w60 60cc folosit la karting pentru ai creste puterea (viteza)

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul ala este deja orientat spre performanta din fabrica, nu poti umbla nici macar la carburator, ca e deja mare si performant.
Mai ramane doar sa bagi carburant de calitate, adica benzina premium cu cifra octanica 98-100, eventual si amestec cu kerosen. Insa asta iti va oferi demaraj, nu neaparat viteza.
Pentru viteza maxima, transmisia este responsabila. Daca ai centrifugal pe el, da-i un raport mai mare la puntea de propulsie; un pinion mic la roti.
Eventual treci la o cutie manuala, cu 3-4 viteze, daca gasesti asa ceva.

| GheIonutPaune explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am încercat cu benzina 102 racing și merge mai prost

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GheIonutPaune):

S-ar putea sa ceara mai mult aer sau o distanta diferita intre electrozii bujiei, dar nu stiu cat ar trebui sa umbli la ele.
Recomand sa ramai la benzina normala si la puterea lui actuala, decat sa-l dereglezi.