| SkandallKamataru a întrebat:

Voi ați văzut cat s-au scumpit meniurile la kfc/mec?laughing
Fastfood-urile astea au plecat de la ideea ca mergi, mananci un produs bun si ieftin că n-ai bani de restaurant ca esti o saracie, apoi pleci.
Da de unde ca au deja preț de restaurant smr bibilaughing
Pai eu merg la mc/kfc de 2 ori pe an, si sa mananc pe saturate cel puțin eu, si nu am un apetit mare, cheltui in jur de 60 de lei pe un meniu... Ca sa realizez mai apoi ca puteam sa mananc aceleași chestii dacă-mi faceam eu acasa, ieseau si foarte bune, si costau decat 1/3 din preț, mie unul nu-mi place sa fiu furat pe față, de-aia nici nu prea merg prin cluburi, sa nu dau pe 2 shoturi cat asa da separat pe toata sticla...

Si acum vine întrebarea mult așteptată... laughing cat de retardați sa fie oamenii sa creeze cozi de 20-30 de minute sa manance de la mec, sa dea si 10 lei sau cat drc e pe 300ml de cola, 7lei pe un burger amarat cât toată palma fara degete atat in lungime cat si în grosime laughing pe cartofi vreo 10-12 lei, un amarat de latte de 300ml e 17 lei, 5 mec strips chicken melgeagan 30 de lei, ba voi nu sunteți intregi la minte sincer.
Mergi la kfc iti iei o galeata 62 de lei, un suc si niste cartofi poate si 1-2 burgeri micuti ajungi la 100 de lei, când îți făceai toate alea acasă cu 30 lei lejer.
Cum sa dai 30 de lei pe 200grame amarate de carne cand cu banii aia iti iei un piept de pui si iti faci tu?
Eu înțeleg ca poate vii de la muncă si ți-e foame, dar nu mai bine mergi tu repede si iti iei o placinta cu branza, o felie de pizza sau cativa covrigi de la un magazin de alături decat sa bagi atâția banii in buzunarul acestor corporatii mizere? Prețuri de afara într-o țară cu minimul pe economie de nici 400 de euro.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai și cine te oprește să îți faci singur acasă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu dau vreo 30 de lei pe meniu la MC, nu mi se pare scump.
Dar nici bun rolling on the floor
Un meniu burger acceptabil e peste 50 de lei, la un restaurant oarecare.
Sau mai sunt aia de Profi, mai buni decat la MC, dar trebuie sa iei meniu duo ca sa simti ca ai bagat ceva la 'rucsac'.

| SkandallKamataru explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai asta spun, daca vrei sa simți ca ai mancat, n-ai ce sa faci cu 3 burgeri micuți si o portie de cartofi ca mai mult te intarata + ca daca iti iei si suculeț sa intre mai bine, mai dai vreo 10 lei deci ajungi pe la un 40 de lei sa mananci odata.
De 40 de lei mănânci toată ziua si iti nai si ramane rest.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu inteleg de ce judeci asa aspru. Majoritatea oamenilor merg acolo pentru ca au pofta in momentul ala de acele preparate. Eu una am incercat sa fac acasa pizza, aripioare ca la kfc si alte lucruri si nu ies. Adica ies bune dar nu au gustul ala. Si eu de ala am pofta ca daca vreau sa mananc mancare normala mananc acasa.
Si sunt oameni care au bani. O fi Romania o tara saraca dar sunt foarte multi oameni care au multi bani, nu ma intreba de unde.
Eu am o data pe luna pofta de fast food. La mc nu ma mai duc pentru ca de fiecare data cand mananc acolo ma ia o durere de stomac, am eructatii si multe alte simptome (probabil vreun aditiv e de vina pentru ca ei au cred ca cea mai chimica mancare de tip fast food). Ma duc destul de des la kfc dar nu imi iau galeti ca nu pot sa mananc atat. Ultima data mi-am luat meniu smart burger. La 19 lei mi-a dat un burger, 3 aripioare, 1 suc, cartofi si 1 sos ceea ce e foarte ieftin dupa parerea mea. Iar cel mai des mananc shaorma. Shaorma e moartea mea. Deci fiecare cu preferintele lui. Eu nu fac parte din oamenii aia cu multi bani, nu as da niciodata 100 lei pe o singura masa.
Si daca vrei cumva sa spui ca pot sa fac eu shaorma acasa cu 30 lei... sa nu spui asa ceva laughing
Daca cumperi toate ingredientele alea te duce la aproape 100 lei si cat timp iti ia sa le prepari, sa le tai, sa le asamblezi, sa speli vase etc. Iar la final gustul nu e la fel ca la shaormerie. Asa imi iau in 5 minute o shaorma in drum spre casa si mi-am facut pofta. Degeaba iau ingrediente de 100 lei sa-mi fac 5 shaorme ca nu mananc cu 7 guri. Nu totul merita sa fie facut in casa

| SkandallKamataru explică (pentru Furnicuta000):

"Daca cumperi toate ingredientele alea te duce la aproape 100 lei " Da alea le cumperi o singura data si iti raman.
iti ia 20-30 min sa faci o shaorma buna... acelasi timp pe care il petreci pe drum si il petreci asteptand shaormahee hee

| Furnicuta000 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Carne, cartofi, lipii, salata, varza, castraveti murati, castraveti proaspeti, rosii, sosuri (nu mananc sosuri decat in shaorma deci nu fac nicio afacere)...ce anume imi ramane de aici? Crede-ma ca am incercat, imi mananca foarte mult timp sa prepar, sa spal si sa tai toate alea incat ma doare undeva daca am economisit 2 lei sau nu. Si daca tot trec pe langa o shaormerie de ce sa nu dau 30 lei pe una? Doar pentru ca imi zice cineva ca pot sa fac acasa 5 shaorme cu 100 lei in 3 ore? Numai carnea aia are nevoie de o ora sau cat o fi sa se faca, eu in 10 minute am si mancat-o

| SkandallKamataru explică (pentru Furnicuta000):

"Carne, cartofi, lipii, salata, varza, castraveti murati, castraveti proaspeti, rosii, sosuri " ajungi in 100-150 lei idk, daca-ti gatesti pentru tine nu e chiar asa, daca sunteti mai multi in casa atunci e mai rentabil.
Nici eu nu prea imi fac shaorme, mai mult imi cumpar ca e mai lejer.
Nu vorbesc strict de shaorme, ma refer la kfc si mec, daca vrei sa mananci si sa simti ca mananci, cheltui lejer un 40 de lei pentru ca efectiv n-ai ce sa-ti iei de mai putin, la asta ma refer eu. Mc donaldsu si kfcu erau niste fastfooduri facute fix sa mananci bine, si sa fie ieftin. Acum au marit preturile mult prea mult.
Rentabil ar fi sa dai 40 de lei sa mananci odata in momentul in care salariul minim e 6000 de lei, atunci da, intri la mec te doare la basca laughing) Dar cand minimu pe economie e 18 mil sau cat dracu e, cum **** sa pui preturi atat de mari? 5 lei un sos, 7 lei un burger care e cat 2 felii de paine cu o felie de salam intre ele de mare, 10 lei o portie de 100g de cartofi prajiti... 12 lei un pahar amarat de cola, ala find mai mult de jumate apa ca asa fac ei la mec... pe bune acum, preturi mult prea mari pentru ro, preturi mult prea mari pentru ce primesti.
De 25 de lei iti iei 1kg de piept de pui, de 5 lei iti iei 1kg cartofi, la sfarsit ramai cu vreo 900g de cartofi prajiti si 700g de piept de pui.
La mec de banii aia mananci 1000kcal si 30g de proteina poate nici alea (daca stii ce-s macronutrientii), acasa mananci lejer 3k calorii si 170g proteina de aceiasi bani, daca-ti faci mesele cum trebuie, poti sa mananci o zi jumate de banii aia, si mananci bine.

| Lupică27 a răspuns:

Nu stiu frate, eu nu mananc rahauri din astea, azi am bagat miel la cuptor cu usturoi si mamaliga, nu se compara nici un mec si kfc cu asta.
Astia care stau toata ziua pe la mec sunt din astia care nu muncesc pe bani cu figuri.
La fel e peste tot, la shaorma pretul a crescut si shaorma s-a micsorat semnificativ si vorbesc de aia mare.
Inainte eram super plin dupa ce bagam o shaorma mare, acum imtra doua fara probleme si se vede cand o cumperi e mult mai subtire.

| LisaJulie a răspuns:

Unii merg la mc/ kfc pentru atmosfera!

| SkandallKamataru explică (pentru LisaJulie):

Atmosfera de a sta la coada juma de ora, apoi a te plimba cu tava pana gasesti loc, si dupa ce gasesti loc, stai si mananci inconjurat de inca 100 de oameni, da, misto atmosfera ce sa zic laughing