| RayKzor51 a întrebat:

Doresc sa-mi cumpar in curand un Samsung galaxy A55. Dupa ce il am, trebuie sa ii formatez bateria? mai e nevoie de asa ceva la noile smartphone-uri? ce trebuie sa fac ca sa ma tina bateria mai mult si sa am grija de ea? voi ce ati facut?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie! Altii zic, despre limita descarcare incarcare, ar fi 20 cu 80%. https://www.arsis.ro/......ta_85.html
Mai este o chestie care merge la Samsung: stergerea evidentei ciclurilor de incarcare-descarcare a bataeriei! *#9900# si apesi pe Batterystats Reset. Se repeta dupa o saptamana si dai restart telefonului de fiecare data. In felul asta pacalesti telefonul pentru ca el face probleme cand simte ca sunt prea multe cicluri. Atentie! Mai sunt si alte comenzi acolo. Sa nu dai o comanda pe care n-o cunosti pentru a te trezi in imposibilitatea de a-l mai folosi.

| timidu89 a răspuns:

Sa îl încarci când e la 20 procente și pana la 90. Nu e nevoie de formatare

| RayKzor51 explică (pentru timidu89):

De cate ori? Sau cât timp? Doar nu o sa fac asta pana îl schimb, nu?

| timidu89 a răspuns (pentru RayKzor51):

Mie asa mi-a zis de la magazin sa fac tot timpul

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu trebuie formatata nicio baterie, telefoanele noi vine cu vreo 52% sau 53% baterie, consumi bateria pana la maxim 10%, și după aceea îl încarci normal intre 92% și 100%

| CLaludiu1234 a răspuns:

Durata de viață a acumulatorului te tine în funcție de ciclul de încărcări și de amperaj, un amperaj mai mare, inseamna și durata de viata mai lunga a bateriei, mai putine cicluri de incarcari, inseamna durata de viata mai mare a acumulatorului.Eu ma joc pe samrtphone in momentul când e la încărcat și asta nu i-a afectat duata de viata a baterie