| marinush a întrebat:

La cuvantul trebuie se formeaza diftong sau hiat?

Răspuns Câştigător
| Andruska55 a răspuns:

Ambele.happy
Uite: Tre-bu-ie "u-i" hiat "-ie" diftong. happy funda?puppy dog eyes

5 răspunsuri:
| Deniisze a răspuns:

Trebuie-bu-ie!
si diftong si hiat!

| Domar a răspuns (pentru Deniisze):

@Deniisze se formeaza doar diftong deoarece hiatul se formeaza intre doua vocale pe cand in silaba "-ie" "i" este semivocala deci nu se formeaza hiat happy

| WldWld a răspuns:

Ambele. intre vocala "u " si "i" se formeaza hiat iar intre vocala "i" si semivocala "e" diftong. Funda? :->

| Fulgdeenea a răspuns:

Diftong

| k1tor96 a răspuns:

La acest cuvant se formeaza hiat pentru ca are un singur grup de voale ie funda te rog mersibig grin:X