| Dem0N a întrebat:

Salut, am si eu 2 intrebari:
1. Am cuvantul zmeoaica. Despartit in silabe reiese zme-oai-ca. De ce am doar un triftong si nu si hiat (intre e-o)

2. Stiu ca pentru a afla numarul de sunete, diftongii, triftongii dintr un cuvant, trebuie sa transcriu fonetic cuvintele respective. Si stiu asta. Spre exemplu: Chea-ma - Ca ma

Dar, daca am cuvantul Cismigiu; normal ar fi cis- mi- gu si este gresit, aparent "iu" formeaza un diftong. Sau cuvantul "Cercei" - cer- ci. Si aici e gresit fiindca formeaza tot un diftong. De ce unele grupuri isi pastreaza valoarea iar altele formeaza un singur sunet. Stiu ca atunci cand cuvantul respectiv e urmat de o consoana ramane la fel, dar ce alte astfel de exceptii mai am?

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Zme-oai-ca
Din cate imi aduc aminte din scoala generala, 'oai' este triftong, iar e_o NU este hiat, deoarece 'o' este SEMIVOCALA, nu vocala. 'a' este vocala in silaba "oai".

| wpetterssone a răspuns:

Pentru că întotdeauna A este vocală într-o silabă, iar hiatul este format din două silabe despărțite, între vocale.

| Gaby212 a răspuns:

Daca e vreun diftong sau triftong, hiatul dispare.

| scrigroup a răspuns:

Zme-oai-ca pentru ca triftongul "oai" e precedat de vocala e.
Cand un triftong e precedat de o vocala triftongul se desparte de vocala precedenta:
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/zmeoaica.php#silabecuvant
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/leoaica.php

sau altele