| livia_twilight a întrebat:

Maine am test la matematica si as vrea sa ma pregatesc.Am gasit un test online cu care sa exersez, dar m-am blocat la un exercitiu si as avea nevoie de ajutor. Exercitiul e urmatorul 3x+2y (toata asta ) supra 6x+y=3supra4 (adica o fractie obisnuita)big grin.Imi pare rau ca nu pot scrie linia de fractie si pentru indicatiile acelea...Va rog sa ma ajutati! Si puteti sa spuneti cum a fost tesut vostru daca sunteti a 7 a!

Răspuns Câştigător
| alexave1 a răspuns:

(se inmulteste pe diagonala adica(3x+2y)x (ori)4=(6x+y)x(ori)3 rezulta 12x+8y=18x+3y rezulta 12x-18x=3y-8y rezulta -6x=-5y rezulta x/y (x pe y)= -5/-6=5/6 Sper ca ti-am fost de ajutor.De explicat nu pot sa-ti explic e greu. Funda?