| TanaseȘtefan a întrebat:

Salut TPU, am un opel astra h 1.9 dt 120cp, am avut probleme la compresie niste pistoane dadeau 10, 7 pe test. Dupa ce i-am schimbat semeringurile eu unul cred ca si a mai revenit, 21-25 toate... dar tot nu porneste la sfert, m-am gandit sa o las asa ca altceva nu am ce face, mai ales ce drum am eu de 10-15de minute pana la servici si acasa e ok. Dupa 2 luni aproape rece(nu la sfert dar cum mergea ea "normal") dar la cald nu, invarte in gol zici ca ori n are compresie ori nu ii da injectoru motorina, cum scot contactu si iar ii dau la automat porneste la sfert. Sa nu mai zic ca pe diagnoza nu da nimic. i-am schimbat filltru aer motorina ulei si tot asa. Mai nou de o sapt la rece cand porneste are un sunet la culbutori de parca pierde presiune, zici ca ii dai la automat fara injectoare si se aude cum iese compresia...chiar nu stiu ce sa fie, injectoarele? Inainte sa schimb semeringurile i am pus injectoare bune si la fel pornea(totul doar sa nu ii schimb semeringurile) spun asta sa iti dai seama ca sunt bune toate 8 injectoare.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul ala e foarte simplu si robust, doar ca iti trebuie un mecanic care stie mecanica.
Eu as incepe asa:
1. verificat alimentarea, sa bage bine pompa, sa fie returul injectoarelor curat si cat de cat egal.
2. EGR-ul; daca e naclait rau, poate ramane deschis, iar la rece ti-o ineaca cu fum
3. diagnoza cu atentia indreptata spre datele citite de senzorii de rotatie, cei de temperatura si valorile injectiei (presiune rampa). Cu ocazia asta fac proba si EGR-ului.
4. neaparat verificata distributia; 60% dintre mecanicii de duzina pun distributia "la punct" cu carioca, iar la motoarele astea dau gres in 99% din cazuri. (apoi dau vina pe Opel). Eu am cale pentru motorul asta, si de obicei le gasesc cu fisuri in pinioane si decalaj cel putin la pompa de inalta (ca Dorel nu stia ca si aia se sincronizeaza).

Daca esti aproape de Bucovina, te pot ajuta cu ce am scris aici.
Legat de bataie, pot fi saibele de foc, bujiile puse rau, sau intr-adevar, probleme la tacheti/supape.