| MistarGoGu a întrebat:

Credeti ca adoptarea in Romania a sistemului cu Juriu *( jurați ) in justiție ar mai taia din " derapajele " judecătorilor? Decizii uneori prea USOARE in raport cu faptele comise!

5 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu, juratii stabilesc daca inculpatul este vinovat sau nu, pedeapsa o stabileste tot judecatorul deci va fi la fel de usoara...

| mODIN a răspuns:

Nu! Am vazut acum trei ani in SUA cat de usor de intimidat este un juriu atunci cand un politist a fost declarat vinovat de crima, desi toate dovezile aratau ca nu a procedat gresit dupa nici o definitie, pentru ca un infractor a facut supradoza in timp ce il aresta. Din momentul ala nu am mai putut, pur si simplu, sa cred in juriu ca o forma cinstita de justitie.

| Lupică27 a răspuns:

Nu e o idee buna, romanii sunt cam extremisti, daca citesti cateva comentarii la stiri pe Youtube te ingrozesti.
Daca ne luam dupa ce zic unii ar trebui sa taiem si sa spanzuram jumatate de tara.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

No. ce sa zic ca pentru " unii " chiar ar merita! Dar la sapa si tarnacop! Sunt atâtea terenuri parloaga in Romania! La tras țeava si cabluri pentru sisteme de irigații ca in 10-15 ani prin Oltenia o sa mergem cu camilele ca in Sahara!

| Răpităînnori a răspuns:

Nu. E clar că unii judecători nu au discernământ. Discernământul este definit de dex ca fiind judecata limpede.