| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni! DAU FUNDA CUI MA AJUTA CU CEVA si anume cu diftongii, triftongii si hiatul. Nu e ca nu i-as intelege, nu sunt grei, dar nu inteleg ceva : dau un exemplu. In cuvantul : fo-iau. este si hiat, si triftong? adica hiatul se poate forma dintr-o vocala si un triftong sau un diftong?

23 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

DIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală. pronunţate în aceeaşi silabă.
Ex. *urcător (ascendent), atunci când este alcătuit din semivocală + vocală: iar-nă; broas-că; deal; soa-re; pia-tră.
*coborâtor (descendent), atunci când este alcătuit din vocală + semivocală: mai; grâu; ca-dou: câi-ne; vrei.
Atenţie! Diftongul se poate constitui din două sunete alăturate aparţinând unor cuvinte diferite, dar care se pronunţă într-o silabă. Intre elementele componente ale acestor silabe apare cratima:mi-a amintit; să-i dau; că-i spune. În diftong, semivocalele o şi e apar întotdeauna ca prim element, iar celelalte semivocale (i şi u) pot fi sau primul sau al doilea element. După consoanele c', g, ca', g' nu există diftongi deoarece în această situaţie e sau i sunt numai litere ajutătoare pentru scrierea acestor consoane: ceaţă = c'aţă; geam = g'am; gheaţă = g'aţă. Atunci când c şi i sunt vocale urmate de o semivocală (ghiocei, rochii), ei şi ii sunt diftongi deoarece e şi primul i sunt vocalele silabelor respective: ghi-o-cei; ro-chii.
TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă. Triftongii sunt de două feluri: progresivi, atunci când semivocalele preced vocala: ari-pioa-ră; cre-ioa-ne; i-ni-mioa-ră si centraţi, atunci când semivocalele încadrează vocala: le-oai-că; do-reau; tră-iai; fo-iau; so-seau.
Atentie! Triftongul se poate constitui din trei sunete alăturate, aparţinând unor cuvinte diferite, dar pronunţate împreună, în aceeaşi silabă. Intre elementele componente ale acestor silabe apare cratima: şi-au spus; mi-ai dat; ne-au adus.
După consoanele c\ g\ ca\ g\ nu există triftongi, deoarece în această situaţie e sau i sunt litere ajutătoare pentru scrierea acestor consoane, deci nu au rol de vocale: zi-ceau = zi-c 'au; ve-gheau = ve-g 'an.
HIATUL apare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite: du-e, ca-i-să, a-e-ro-port, al-co-ol: fi-in-ţă; i-de-e: po-e-zi-e; res-pec-tu-os; sca-un.

| maddy0212 a răspuns:

O-i NU ESTE HIAT(doua vocale alaturate din silabe diferite). "o" este vocala, intr-adevar, insa "i" nu este vocala deoarece tot timpul "a" este vocala silabei. Deci nu exista hiat in cuvantul "foiau", si doar triftongul "iau".

P. S. Daca nu stiti sau doar va dati cu parerea mai bine taceti. Dati raspunsuri gresite, iar ea se duce la scoala si nu stie.

| maddy0212 a răspuns:

Draga Deea97, chiar tu ai spus: Hiatul este succesiunea a 2 vocale care fac parte din silabe diferite. i nu este vocala deci nu exista o 'succesiune' a doua vocale, deci nu e hiat. Degeaba esti intr-a 7a si zici ca te descurci ca nu te pricepi deloc. Eu sunt intr-a 8a, ca sa ma laud si eu, si, spre deosebire de tine mai invat la scoala pentru examen ca sa mai stiu si eu ce e ala un hiat. Esti varza.

| justagirlll a răspuns:

Este doar triftong.de ce? pentru ca hiatul este format din 2 vocale alaturate, dar din dilabe diferite. O este vocala in silaba, dar in silaba IAU vocala este A, i fiind semivocala
deci este triftong

| Tourniquet a răspuns:

Da. Triftongul este "iau", semivocalele i si u, iar hiatul este o-i. happy
Deci e bine cum spui!

| Myuu a răspuns:

Diftongul este grupul de 2 vocale care se afla intr-o silaba
Triftongul este grupul de 3 vocale care se alfa intr-o silaba
Hiatul este succesiunea a 2 vocale care fac parte din silabe diferite.In exemplul tau "fo-iau" este un hiat o si i si un triftong adica iau.Ai inteles?

| Myuu a răspuns:

De ce tot dati stupid celor care au scris ca e si hiat? Mai fratilor daca nu stiati e si hiat nu numai triftong eu sunt a7 si stiu chestile astea. Cei cu voi oamenii buni?

| Myuu a răspuns:

Maddy0212 uite aici:
Limba română standard are un set de şapte vocale, evidenţiate în diagrama de mai sus. Aceste vocale se pronunţă ca în exemplele următoare:

* [a] ca în amar - vocală deschisă centrală nerotunjită
* [e] ca în elev - vocală mijlocie anterioară nerotunjită
* [i] ca în iris - vocală închisă anterioară nerotunjită
* [o] ca în ocol - vocală mijlocie posterioară rotunjită
* [u] ca în uluc - vocală închisă posterioară rotunjită
* [ə] ca în fără - vocală mijlocie centrală nerotunjită
* [ɨ] ca în vârî - vocală închisă centrală nerotunjită
si i e vocala daca asta nu sti inseamna ca tu esti varza nu eu :-P

| All3 a răspuns:

Esti in a 5 a ca eu da si acum am inv, deci uite Fo-iau o si i sunt hiat
(au) este diftong si daca pui si (i) este (iau) deci triftong. Si am intrebat profesoara aceeasi problema, pot fii cuv care au si hiat si diftong sau triftong, dar nu toate cuv, sper ca te-am ajutat!

| notperfect a răspuns:

In cuvantul fo-iau da este si hiat si triftong... Hiatul se formeaza din doua vocale alaturate dar in silabe diferite in ex dat de tine hiatul e o si i iar triftongul este iau unde i si u sunt semivocale iar a este vocala sper ca ti-am fost de ajutor
winking

| Hirockers a răspuns:

Hiatul se formeaza intre doua vocale alaturatehappy. si acolo nu e hiat e doar triftong. stii dc? in prima silaba ' o' e vocala. in a doua silaba 'iau' i-semivocala pentru ca se afla langa 'a' si 'a' e mereu vocala si il face pe 'i' sa devina semivocala.deci acolo ai doar triftong

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O-i este hiat; ia este diftong... nu este nici un triftong in cuvantul fo-iau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. este si triftong si diftong

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul tau este triftong si hiat. daaaaaa... fata a intrebat doar ce este acel cuvant nu va cerut si definitiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Triftong

| unknown3243 a răspuns:

Eu sunt in clasa a 5 si iti dau definitiile cum le stiu.Triftongul este format din 2 semivocale si o vocala. Diftongul este format din 1 semivocala si o vocala.Hiatul are 2 vocale care se daspart separat.

Răspuns utilizator avertizat
| Lovedove222 a răspuns:

Hiatul se formeaza dintr-o voca cu o vocala ...deki acolo e triftong

| Lovedove222 a răspuns:

Vocala*

| metallica98 a răspuns:

Este si hiat si triftong...crede-ma,si eu sunt la chestiile astea la scoala, hiatul se form intre 2 vocale alaturate dar in silabe diferite si triftongul atunci cand intr-o silaba sunt 2 semivocale si o vocala...in cazul taua este si hiat si triftongwinking

| Adela1398 a răspuns:

Iau este triftong si o nu are nici o legatura.Ca o-i sa fie hiat dupa i trebuie neaparat sa fie o consoana.

| UnulPentruToate a răspuns:

Beiiibii: "In cuvantul fo-iau da este si hiat si triftong... Hiatul se formeaza din doua vocale alaturate dar in silabe diferite in ex dat de tine hiatul e o si i iar triftongul este iau unde i si u sunt semivocale iar a este vocala sper ca ti-am fost de ajutor"
daca este asa cum spui tu imi explici si mie de ce ai spus prima data ca (o-i) sunt vocale in hiat si apoi spui ca (i si u) sunt semivocale?
practic prima data ai scris ca i este vocala si apoi ca este semivocala deci clar se bat cap in cap deci clar nu e nici un hiat acolo...

| anda123456789 a răspuns:

Da