| Ajutor12344 a întrebat:

Bună TPU. Am avut 3 interacțiuni sexuale protejate fara terminare în mine una când eram pe menstra celelalte 2 sapt trecută joi vineri. Duminică începuseră să mă doară sânii.Azi deja sunt în a 37zi și mie trebuia să-mi vină de obicei în a 31 sau 32 zi. Durerile de sâni au apărut din nou doar ca ma doare încontinuu fără oprire de 2 zile dar nici o urmă de sângerare. Saptamana asta am mâncat porcării și numai fast food și mă gândeam ca poate și asta are o legătură. Îmi este teamă să nu fie vorba de o sarcină și da, acum mă cam stresez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa spui ca te gandesti la o sarcina din faptul ca ai mancat porcarii?
Ai probleme de informare sexuala ca multi altii.

| Ajutor12344 explică (pentru darrio2007):

Am spus ca ma gandesc ca poate întârzierea menstruatie este din cauza alimentației sau din cauza unei sarcini.

| Robert2526 a răspuns:

Nu are cum sa fie vorba de o sarcina, nu te mai ingrijora inutil. Este posibil sa se porneasca menstruatia oricand dar si sa sara peste o luna, nu te ingrijora nici daca sare peste o luna, insarcinata nu esti. Ar fi util sa mergi la ginecolog pentru o ecografie transvaginala. Daca nu iti vine 3 luni la rand, atunci este neaparat sa mergi la ginecolog

| KovacsB a răspuns:

Daca este baiat Gligore daca este fata Laruca.

| gabicoo a răspuns (pentru KovacsB):

Fals: dacă este băiat - Jose Armando, iar dacă este fată - Isaura.

| gabicoo a răspuns (pentru KovacsB):

Se duce Mărie cu Ion în șură. După, Mărie îi zice lui Ion "O fi băiat?". Ion îi arată prezervativul și îi zice " Da cine crezi că sunt eu? David Cooperfield?"

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă contactele au fost protejate nu te mai îngrijora de sarcină, probabil ai ciclu neregulat, de asta întârzie, daca te dor sânii e semn ca se apropie sa vina, probabil azi, mâine, poimâine o sa vina si menstruatia, nu te mai stresa atât ca poate întârzia si din cauza asta, si chiar din cauza alimentație in unele cazuri.

| Aurelian321 a răspuns:

Salut, dacă o luam logic este posibila si varianta sa fi însărcinată, prez se poate sparge, asta o poți rezolva foarte rapid cu un test de sarcina de la farmacie. Durerile de sâni pot apărea dintr o simpla dereglare hormonala, la fel și intarzierea menstruației sau din cauza vârstei dacă încă ești în prag de adolescență.
Sper ca te am ajutat.

| Rebecca19T a răspuns:

Chiar dacă nu a terminat în vagin, există totuși riscul ca lichidul pre-ejaculator să conțină spermatozoizi suficienți pentru a provoca o sarcină. Nu există "Metoda Retragerii", asta ca să știi. Dacă întreții un act sexual cu partenerul tău fără prezervativ și el se retrage înainte să ejaculeze, există un risc uriaș de o sarcină.
Da, alimentația proastă poate întârzia menstruația. Câteva moduri prin care dieta poate influența ciclul menstrual includ:

1. **Deficiențe nutriționale**: Lipsa vitaminelor și mineralelor esențiale (cum ar fi fierul, zincul și vitaminele din complexul B) poate afecta funcționarea sistemului reproducător și poate duce la întârzieri menstruale.

2. **Scăderea excesivă în greutate**: Pierderea rapidă sau excesivă în greutate poate duce la scăderea nivelului de estrogen, hormonul care reglează ciclul menstrual, și poate provoca amenoree (absența menstruației).

3. **Greutatea corporală foarte scăzută**: Un procent foarte scăzut de grăsime corporală poate afecta producția de hormoni necesari pentru un ciclu menstrual normal.

4. **Consumul excesiv de alimente nesănătoase**: O dietă bogată în alimente procesate, zaharuri rafinate și grăsimi nesănătoase poate provoca dezechilibre hormonale și poate afecta regularitatea ciclului menstrual.

Un stil de viață sănătos, care include o dietă echilibrată și adecvată, poate ajuta la menținerea unui ciclu menstrual regulat. Dacă întârzierile menstruale persistă, este recomandat să consultați un medic pentru a exclude alte cauze posibile, aici nu suntem medici, pe TPU

Indicat ar fi să folosești contraceptive, pentru că prezervativul s-ar putea rupe în timpul actului sexual și să apară o sarcină.

Sfatul meu e să cumperi câteva teste de sarcină. În caz că încă ești nesigură și rezultatele diferă, poți efectua un test de sânge la spital, care îți asigură în mod clar dacă ești sau nu însărcinată.

Nu putem știi sigur dacă doar îți întârzie sau chiar ești însărcinată. Mergi la spital, acolo vei știi sigur.
Nu confunda simptomele unei sarcini cu simptomele unei menstruație, de obicei sunt foarte asemănătoare.