| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am avut ganduri de hula care nu veneau de la mine si cu timpul am reușit dar nu stiu cum, sa scap de ele, iar acum am un alt gând. Cand vreau sa fac ceva spre exemplu sa scriu, imi apare fața necuratului in minte si nu stiu de ce. Se intampla des si ma mahnesc cand imi apare si mereu ma contrazic cu gândurile astea rele care nu ma lasa sa trăiesc liniștit. Am 14 ani si nu stiu cum sa fac sa scap de ele. Exista o soluție? Pot scapa de ele daca nu le bag in seama? Nu mi s-a mai intamplat asta pana acum, dar ma confrunt cu ele de cam 2 luni cu gandurile astea rele. Imi puteti da un raspuns detaliat? Ca nu stiu cum sa scap de ele. Deci daca nu le bag in seama e bine? Am inteles ca tot ce se intampla este in mintea mea si ca nimic nu este real, dar acum nu stiu.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru 'necuratul, acest lord al iluziilor, recomand sa apelezi la sfaturile unui preot
pentru ganduri 'nesanatoase' in general apeleaza la un psiholog, daca ai la scoala ta psiholog apeleaza la acela, este gratuit, cei din oras costa per sedinta!
este mai bine sa ignori gandurile care iti fac rau, sau te streseaza dar daca le ignori nu inseamna totdeauna ca vei scapa de ele
in cazul tau nu sunt doar ganduri nevinovate, fiind vorba de proiectia unei fiinte imateriale cum este satan, pe care noi toti o personificam cumva ca aratand intr-un fel, poate releva ca suferi de o tulburare!

| Edi0123 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu nu cred ca exista Satan asta, dar imaginile astea din minte sunt de pe Youtube sau de pe unde am mai vazut eu si nu stiu cum sa le scot din cap, imi apar incontinu

| Edi0123 a răspuns (pentru Simpatic):

Deci pana la urma nu trebuie sa le bag in seama

| Simpatic a răspuns (pentru Edi0123):

Da, cel mai indicat este sa nu pui la "suflet"
insa daca aceste imagini nu dispar, atunci recomand sa mergi la un medic
si evita pe cat posibil filmele horror si orice video-uri care au astfel de elemente de groaza in ele

| Edi0123 a răspuns (pentru Simpatic):

Adica sa nu pun la suflet?

| Simpatic a răspuns (pentru Edi0123):

Da,daca poti sa faci asta atunci esti vindecat
daca nu dispare problema asta, atunci recomand medicul sau psihologul

| Edi0123 a răspuns (pentru Simpatic):

Adica la ce te ai referit cand ai spus sa nu pun la suflet?

| dullcat a răspuns:

Iti plac filmele horror? Esti credincios?

| Edi0123 a răspuns (pentru dullcat):

Sunt credincios si cat de cat imi plac filmele

| dullcat a răspuns (pentru Edi0123):

Atunci nu te mai uita la cele horror? Trebuie totusi sa faci distinctia clara intre timpul pentru vizionare si viata reala.Imaginatia ta continua sa se distreze chiar si dupa ce filmul s-a terminat, dupa cum se poate observa din ce ai relatat.

| Edi0123 a răspuns:

Gen nu stiu de ce mi se intampla sa am ganduri din acestea