| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, sunt in clasa a9-a, si ieri deja erau formate grupuri, imi este frica ca nu o sa ma descurc cu colegii mai tupeisti, mi-e frica ca nu o sa imi pot face prieteni. Ce pot sa fac sa fiu eu insumi, si sa nu imi pese de ce zic unii si alti?sad:-

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Asteapta cateva zile sa se "cearna" aceste grupulete...nu te simti mai prejos decat asa-zisii tupeisti din clasa ta sub nicio forma... poarta-te normal, asa cum iti este firea...nu cauta inca prietenia nimanui...nu te simti timorata de cei din jurul tau...cand stai de vorba cu colegii priveste-i direct in ochi si nu ocoli niciun raspuns...nu te izola de cei din clasa ta, dar nici nu te "baga" prea tare in sufletul lor... ajuta-i pe cei care-ti cer acest lucru, dar nu ca sa fii "bagata-n" seama ci asa, pur si simplu...concentreaza-te pentru inceput asupra orelor din program, ai timp sa-ti faci prieteni nu te speria...bafta!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Fii calma si da cu pumnu-n masa ca sa-ti castigi reputatia de la inceput. Conteaza!

| oz a răspuns:

Pai la inceput... abordezi un grup...cauti subuecte comune de discutie...si in primul rand...nu fa' pe desteptu/desteapta.

| Pho3nix a răspuns:

Nu-ti fie frica.
Bagate si tu cat mai mult in seama, fi baiat cumine si la locul tau si ai sa vezi ca ai sa te imprietenesti foarte repede cu noi tai colegiwinking
Nu fii timid ca nu ai de ce!

Succes.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Nu-ti face probleme..bisericutele astea se despart..si oricum..de ce sa vrei sa fi acceptat de cineva care nu te place?

| rozalia25 a răspuns:

Cauta in clasa persoane care sa iti semene, cu care sa ai pasiuni comune. Pentru a-i descoperi incearca sa discuti cate un pic cu toti ( Ceau, ce faci? Cum te cheama? De la ce scoala vii? Care e materia preferata? Ce muzica iti place? etc.). Cat despre cei tupeisti si mistocari, nu trebuie sa intrii in gasca lor. Daca se iau de tine sa faca misto, raspunde-le si tu glumet (Exemplu: Ce faci papusa? Bine, multumesc respir, dar tu puiule?) si asa le inchizi gura.

| squib a răspuns:

Eu iti recomand sa fii tu insuti, si mai ales nu-i lasa pe ceilalti sa vada ca esti mai timid/a pentru ca astfel risti sa alimentezi si mai mult rautatea unora.Incearca sa vorbesti cu cat mai multi colegi si nu te concentra niciodata prea mult numai asupra unei singure persoane pentru ca daca ajungi sa te certi cu ea risti sa ramai singur/a. Fa-ti cat mai multi prieteni diferiti intre ei dar cu care tu sa ai lucruri in comunhappyFaptul ca sunt diferiti te va ajuta sa te integrezi mult mai usor in toate felurile de grupuri.Mult succes si nu uita, capul sus indiferent de situatie!

| liliana83 a răspuns:

Nu te ingrijora ca prietenia nu se face din prima zi de scoala.mai asteapta sa se limpezeasca apele cum sa-r zice si o sa vezi ca o sa fie bine. cum adica sa fii tu insuti? crezi ca esti mai prejos decat ei? pai de ce te-ar interesa de ce zic alti, atata timp cat nu te priveste pe tine.lasa-i sa vorbeasca. succes. nu fi trista toate la timpul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebiue sa fi suparata o sa-ti faci prieteni de rangul tau si nu te inhaita cu toti labari si cu toti sau toate fitoasele fi desteapta ca ai timp sa-ti faci prieteni nu te grabi, iti urez succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si eu am aceeasi problema ca si tine, azi toti vorbeau intre ei numai eu nu vorbeam cu nimeni...