| Anonymus20201988 a întrebat:

Bună, as avea o întrebare dacă eu acum dacă îmi retrag dosarul de la facultate(am fost la buget) și doresc sa ma înscriu la alta facultate pot sa întru pe buget s au trebuie sa platesc taxe de la facultate anterioara, va rog lămuriți-mă cum sta treaba și cine a trecut prin aceasta etapa

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cati ani ai urmat facultatea? De exemplu, va trebui sa platesti doar un an cu taxa la a doua facultate daca doar un an ai facut la buget si apoi te-ai lasat.

| Anonymus20201988 explică (pentru dullcat):

Nu chiar tot anul pana în semestru 2 saptamani 7

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Dacă te-ai lăsat in semestrul 2 plătești tot anul universitar.
Si ai doua variante: ori plătești anul la facultatea pe care ai făcut-o ca sa poți aplica la buget la asta noua, ori plătești un an la a doua facultate din ăia pe care ii ai de făcut.

| Anonymus20201988 explică (pentru Nirvanaaa):

Deci nu mere sa aplic la buget pana nu plătesc taxa la facultate aiurea

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Anonymus20201988):

La mine la facultate de exemplu se accepta sa plătești ultimul an sau un an in care pici la taxa. (Dacă ai făcut un an bugetat in alta parte).(Dar asta pentru ca la noi exista reclasificare taxa-buget la fiecare final de an universitar). Interesează-te la doamna secretar a facultății pe care tu o vrei sa te lămurească dacă se poate sa aplici bugetat și sa plătești ultimul an de studiu.