| DeeaDeea94 a întrebat:

Bună dragilor. Ce părere aveți despre căsătorie? Credeți în dragoste adevărată? Adică voi așteptați dragostea adevărată? Credeți că sunt persoane multe care nu au întâlnit-o și se căsătoresc doar ca să își facă familie și copii? Nu înțeleg de ce mă îndrăgostesc atât de greu...greșesc eu ceva? Sau nu am întâlnit persoana...

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred - fug ca necuratu de tamaie daca aud de casatorie. Sant un om modern cu calitati futuristice

| Adry05 a răspuns:

E mai bine să ai standarde, să aștepți și să fii 100% sigură de alegerea ta decât să te căsătorești și la scurt timp să te ajungă neajunsurile din relație și să divorțezi.

| DeeaDeea94 explică (pentru Adry05):

La fel consider și eu, mulțumesc pentru sfat

| aditimus a răspuns:

Inca nu ai intalnit persoana potrivita.

| DeeaDeea94 explică (pentru aditimus):

Sper să o întâlnesc curând

| UnDiavol a răspuns:

Da există dragoste adevărată iubire adevărată Bineînțeles când iubești cu adevărat dar doar când iubești cu adevărat din tot sufletul și inima ta acea persoană acea ființă acel om este totul absolut tot Și dacă iubești ace luăm acea persoană acea ființă nu ai în veci pentru altcineva nu există altcineva existe doar ea sau el

| UnDiavol a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu ai în veci ochi pentru altcineva nu există altcineva dacă iubești cu adevărat din tot sufletul tău și inima ta dar doar dacă iubești cu adevărat din tot sufletul tău și inima ta

| tzionut a răspuns:

Draga mea, daca vrei sa fi fericita repede cauta un barbat muncitor, care sa te respecte, cu care poti sa discuti orice fara sa iti fie teama ca vei fi judecata, cu care sa mergi impreuna in aceeasi directie. Acel barbat nu e frumos si nu are nici bani.
Daca cauti barbatul frumos de pica, o sa ai concurenta mare, si daca pui mana pe el, mai devreme sau mai tarziu cand se plictiseste, vei sfarsi divortata si cu complexe de inferioritate.
Daca cauti barbatul cu bani, ceea ce trebuie sa intelegi e ca banii nu sunt ai tai ci sunt ai lui. Banii o sa incepi sa ii pretuiesti cand vei munci tu pentru ei, si cand vei vedea ce sacrificii trebuie sa faci pentru ai castiga. Ii poti obtine si de la barbatul cu bani dar caracterul acestuia difera mult fata de cel fara. Crezi ca vei fi respectata de acesta? El poate sa cumpere orice.
Sa nu crezi ca atunci cand vei intalni persoana potrivita pentru tine o sa fi si indragostita de el. Dragostea vine, pleaca, dar daca in relatie exista comunicare, incredere si respect, o sa fi fericita si o sa ai o viata implinita.
Totusi o sa iti raspund si la intrebari:
Casatoria este doar un act, cu sau fara ea relatia e identica.
Nu exista dragoste adevarata, exista atractie, exista obiective comune, exista respect, exista comunicare si incredere intre parteneri, restul sunt clisee holiwoodiene
De ce sa astepti cand poti sa cauti persoana potrivita tie.
Sunt multe femei care pana in 25 dau cu piciorul la relatii de calitate supraevaluând propriile capacitati, apoi dupa realizeaza ce greseli au facut si se multumesc cu primul venit care ii arata o urma de interes pentru a bifa casuta si a nu ramane singura. Putine sunt cele care stiu sa aleaga persoana potrivita lor si cu care sa si ramana. De aici si rata mare de divorturi.
Te indragostesti greu pentru ca viziunea ta asupra relatiei e distorsionata de filmele romantice. Uita ce ai vazut in filme, uita de romantism. Viata reala e total diferita de realitatea prezentata in acele filme. Filmele sunt doar povesti menite sa aduca placere privitorilor, realitatea e departe de acele povesti.
Nu stiu daca ai intalnit sau nu inca persoana potrivita pentru tine (doar tu stii asta), insa daca ai trecut pe langa ea sigur nu i-ai acordat atentie pentru ca nu ai simtit ca te-ai indragostit de ea. Un ultim sfat iti mai dau. Daca gandesti ca ceilalti, vei sfarsi ca ceilalti cu aceleasi probleme si aceleasi rezultate. Fi deschisa, acorda o sansa de a cunoaste orice persoana isi manifesta interesul, vezi ce caracter are, si daca intruneste calitatile de la inceput iubeste si fi iubita. Indragostitul vine in timp.

| DeeaDeea94 explică (pentru tzionut):

Mulțumesc frumos că v-ați făcut timp să îmi scrieți și să îmi dați un sfat, o să țin cont cu siguranță, acest mesaj mă ajută foarte mult, mulțumesc din suflet