| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, credeți că sunt oameni care nu s-au casatorit din iubire? Adică stiu ca unele persoane se casatoresc doar ca sa isi intemeieze o familie pentru ca au o varsta, credeti ca e normal sa nu te casatoresti din dragoste? Eu nu as putea sa ma casatoresc daca nu as simti ca e special pentru mine, daca nu as simti acel ceva

33 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Unii poate ca fac din interes, alti pur pentru imaginea in fata intregii societati. dar omul simpluo poate face din impuls. Asa simte in momentul ala, ca a gasit pe cine trebuie si ca a dat lovitura in dragoste. Cealalata persoana poate ca nici ea nu realizeaza si tot din impuls accepta sau din interes.

Si dupa ce fluturasi dispar, incep sa apara problemele: de ce duc doar eu gunoiul, de ce nu are chef sa o facem de x ori, m-am saturat sa te aud plescanind/ sforaind etc. Apar frustrari, asa-zise scuze si motive de a te desparti de acea persoana, doar pentru ca in mintea ta de fapt iti dai seama ca impulsul tau nu s-a potrivit cu ce aveai de fapt nevoie. Si de aici marile drame si chinuri de a ramane impreuna, consilieri nereusite, ca in final sa se ajunga la divort. Nu zic, sunt si cazurile fericite de dragoste la prima vedere de tin pana la batranete, deci instinctul a traas cartea castogatoare dar poate ca si cei 2 au stiut ce sa faca pe parcurs pentru a mentine flacara vie.

Deci da, e nromal sa cauti ceva special, important e sa nu cauti acel special in primele momente, nu acolo il gasesti, ci in acea monotonie, in acea acceptiune, in acele rabaturi si sacrifcii reciprocewinking, cand simti ca tot ce conteaza e ca sunteti impreuna.

| RAY a răspuns:

Asta ma întreb și eu, sa ma combin cu una fata de care nu am atracție fizica doar de dragul sexului și a nu fii singur? Ca alea de care sunt atras sunt frumoase, zero șanse, întrebarea e de nota 10

| Eireann a răspuns (pentru RAY):

Sa te combini cu una care iti place ca personalitate si care arata ok ( poate nu chiar top modelul pe care il visezi tu) nu este suficient?

| RAY a răspuns (pentru Eireann):

Vouă mereu va place extremele așa ca gândire, nu vorbeam de fotomodele, desigur ca majoritatea vom forma un cuplu, dar nu toți, eu sunt in grupul din nu toți

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru RAY):

De ce?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cred cu tarie in iubire si casatorie lunga si fericita, pentru ca am intalnit-o si pentru ca traiesc aceasta poveste de dragoste de peste 3 decenii.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma bucur foarte mult pentru tine

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai din ce motiv s-au casatorit?
Dar bunicii?

A fost cineva obligat sa se casatoreasca cu forta, sau pentru ca era prea batran si nu-l mai lua nimeni?

In general, oamenii se casatoresc din dragoste si doar extrem de putini din interes sau "vanduti" de familie, ca la tigani.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru Violleta2022):

Parintii mei din iubire, așa spun ei, in schimb o bunica nu s-a casatorit din iubire sincera, poate il simpatiza pe bunicu dar nu foarte tare, s-a casatorit pentru ca avea o varsta si pe vremuri asa era, nu era bine sa treci de o anumita varsta, nu aveau multe optiuni deoarece femeile nu ieseau in lume ca si acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeeaDeea94):

Norocul nostru ca azi avem posibilitatea sa ne decidem singur soarta si sa ne casatorim numai cu cine ne iubim.
Multi saraci din lumea a III_a ajung sa se casatoreasca cu mosi foarte batani, doar pentru a-si salva toata familia de la foamete sau moarte. Alte fete sunt vandute pe piata sclaviei, sau la musulmani unde 1 barbat are 5-10 neveste, depinzand de cat de bogat este.

Noi chiar suntem privilegiati de lumea in care traim si ca sa fim fericiti este simplu, sa ne gasim intotdeauna partneri care ne iubesca si ne respecte, ca sa putem trai fericiti o vaita lunga, alaturi de ei.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asa este

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foarte multi oameni au relatii/se casatoresc doar pentru a avea pe cineva. Impart o chirie, isi controleaza hormonii, se mai cearta, se mai distreaza... Si tot le e bine.
Nu toata lumea asteapta o magie.

| Drimmero a răspuns:

Oho si inca cum, in anumite entii si religii fetele sunt date cu forta de mici sa se marite cu cine plateste o anumita suma satisfacatoare familiei, asta in lumea a 3-a, in lumea civilizata nu se poarta d-astea, insa in lumea civilizata casatoriile au loc de multe ori din interese, femei care se marita pentru a pune mana pe averea unui mos influent, barbati care se insoara cu babe bogate, foarte multe mariaje nu sunt facute din dragoste ci din interes sau doar pentru ca "asa trebuie".
Asa e normal, sa nu te casatoresti daca nu iubesti persoana aia, de multe ori casatoria chiar nu e necesara, o simpla relatie la rezolva pe toate, o hartie nu te face sa iubesti mai mult, e doar o relatie cu ''contract''.

| Emma30555 a răspuns:

Poti iubi dar sa nu poti trai cu acea persoana (e prea dificila de exemplu sau are anumite comportamente ce pot fii toxice ) si atunci poti considera ca nu e iubire adevarata ci mai mult o admiratie sau fascinatie pentru calitatile pe care le are sau poti trai cu o persoama fara sa o iubesti ca in filme ci doar fiindca te simti bine cu el, relaxata desi poate nu simti ca e iubirea vietii tale dar de care ti se face dor de exemplu si atunci poti considera ca aia e iubirea. Din experienta mea pot spune ca e greu sa intalnesti iubirea adevarata si reciproca dar poti iubi o persoana pentru anumite trairi pe care le experimentezi dar sa fii si constienta si de partile lui proaste sau de slabiciunile lui. Oamenii nu sunt perfecti si de aceea nu cred in iubirea aceea magica si profunda si in compatibilitatea aceea pe care o vezi in filme in carti. Nu cred ca exista. De aceea poti alege sa te casatoresti cu un tip cu care pur si simplu te simti bine sau poti chiar sa nu te casatoresti niciodata daca nu simti sa faci asta. Eu cred totusi ca majoritatea oamenilor se casatoresc din iubire sau ei cred ca e iubire ce simt ei, daca au interese comune sau se inteleg de exemplu, daca se simt validati in fata prietenilor si a societatii pentru ei e de ajuns. Dar chiar si cei ce considera ca s au casatorit din iubire poate peste cativa ani pot simtii ca s au inselat, de aceea zic ca iubirea e pentru ininimi si minti profunde si o gasesc mai greu din acest motiv, pentru restul iubirea poate fii orice ii face sa se simta bine pe moment. Sunt persoane care de teama singuratatii si fiindca nu au o stima de sine ridicata accepta chiar pe oricine doar pentru a simtii ca sunt cu cineva. Dar ca sa fiu si optimista cred ca sunt si cupluri care au sansa sa se cunoasca si sa se iubeasca in adevaratul sens al cuvantului.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru Emma30555):

Mulțumesc, apreciez mult că ți-ai făcut timp să îmi scrii

| Goete a răspuns:

Unii isi cumpara masina economica
Altii una mare
Altii una istorica

Ce te face sa crezi ca in matrimoniu suntem la fel?

Unii se casatoresc din dragoste
Altii pentru a avea un copil
Altii pentru bani
Si cine stie ce alte motive

Importante sunt principiile tale. Nu?

| VoidEternal a răspuns:

Cred că noțiunea de iubire în sine e supra-romantizată și ultra-idealizată.

Între doi adulți cu capul pe umeri și înfipți in realitate, (aia din jurul nostru, nu aia de pe Facebook și Insta) iubirea aia "end all, be all" nu se întâmplă decât în filme și cărți sau oricum, atât de rar încât îți vei irosi cei mai buni ani cautând-o. Și sunt șanse mari să nu o găsești deloc. Foarte mari.

Concluzia: ajustează-ți așteptările pentru a corespunde cu realitatea.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu știu ce să zic...

| VoidEternal a răspuns (pentru DeeaDeea94):

Nu zic că te poți căsători cu oricine. Zic doar că poți avea o viață fericită și liniștită lângă cineva care nu ți-a tăiat răsuflarea prima oara când l-ai văzut și lângă care poți să conviețuiești fara să simți că dacă pierzi persoana aia nu mai are rost să trăiești.

Iubirea aia absoluta mi se pare hazardata si periculoasă asta daca ajungi sa iubești pe cineva orbește. In general cred că e important sa funcționezi tu ca individ autosuficient înainte să te înhami la o relație care ar trebui sa dureze până la sfârșit.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru VoidEternal):

Da, nu trebuie să fie iubire oarbă, dar sa simti ca vrei acea persoană

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru VoidEternal):

Eu de ex mereu plac persoanele alea toxice, persone cu care nu pot să fiu eu însumi

| VoidEternal a răspuns (pentru DeeaDeea94):

Pai și atunci din ce motive le placi?

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru VoidEternal):

Imi plăceau fizic dar si cum vorbesc si se comportă, doar ca sunt toxice pentru mine din diferite motive

| VoidEternal a răspuns (pentru DeeaDeea94):

Well, sper să-ți pui ordine în priorități. Daca te gândești la căsătorie, și se pare că o faci, alte aspecte trebuie sa primeze. Iar printre aspectele astea cu siguranță în top trebuie să fie și abilitatea de a fi tu însăți în preajma partenerului tau.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru VoidEternal):

Mulțumesc frumos pentru sfaturi

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din ce spun studile. Cei care se căsătoresc fătă a se cunoaște de ajuns sau deloc. Stau mai mult impreună decăt cei care o fac din dragoste. Eu, la fel ca tine, n-aș vrea să fac parte din primul grup.

| Danny28 a răspuns:

Majoritatea s-au casatorit de gura lumii. Asta e unul din motivele pentru care sunt atatea divorturi. Eu nu ma voi casatori fiindca nu simt ca m-as indragosti de cineva si nu vad care e rostul. Sunt mai liber singur.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Danny28):

Sămanța singurătăți dă roade abia după 45 de ani.

| Endy22 a răspuns:

Multi ajung sa se iubeasca si sa descopere ca sunt unul pentru celalalt dupa lunga perioada in care poate cel putin unul din ei au considerat ca nu sunt in relatia potrivita, dar totusi nu se despart si ajung sa formeze o familie! Cu toti am vrea iubirea aia adevarata, dar de multe ori dragostea cere sa facem sacrificii, sa suferim, sa avem rabdare, etc. Cred ca asta e si dragostea adevarata intr-un cuplu. Sa treaca si prin bune si prin rele impreuna si totusi niciunul sa nu paraseasca barca!

| akaanne a răspuns:

Încă mai există exemplare din astea, dar na, fiecare face ce vrea.

| yhua a răspuns:

Da tu crezi că ne casatorim din dragoste

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru yhua):

Da, eu nu as fi fericita daca ar fi altfel

| ShadowBlitzE a răspuns:

Până în secolul 20 aproape nimeni nu se căsătorea din iubire, în epoca modernă e mult mai rar ca oamenii să nu se căsătorească din iubire, totuși încă se întâmplă, uneori