| celmaiinocent010 a întrebat:

Buna TPU!
Aceasta este o intrebare pentru fete. Nu mi-a venit menstruatia, trebuia sa vina astazi. Am 12 ani si nu stiu pe cine sa intreb sau ce sa fac. Nu am mama nu am bunica, nu am pe cine sa intreb.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.La 12 ani menstruatia ta vine cand doreste ea doarece nu ai ciclul menstrual regulat. Abia la cativa ani dupa aparitia primei menstruatii (menarha) ciclul menstrual trebuie sa devina regulat, atat timp cat nu suferi de diverse afectiuni.Deci incearca sa te linistesti, este normal sa se intample asa, cu atat mai mult cu cat presupun ca nu ti-ai inceput viata sexuala, corect?

| celmaiinocent010 explică (pentru dullcat):

Nu, nu mi-am inceput viata sexuala. Pe la cati ani vine ciclul menstrual regulat?

| dullcat a răspuns (pentru celmaiinocent010):

Dureaza cativa ani, intre 2 si 5 pana se regleaza.Menstruatia apare de obicei in jurul varstei de 12-13 ani deci probabil mai ai de asteptat pana cand calendarul menstrual va arata cat de cat organizat previzibil.Dar la unele fete apare chiar de la 9 ani, depinde de fiecare.Eu nu pot sa iti ofer un raspuns concret.De citit aici mai multe explicatii:

https://www.normens.ro/......-ce-nu.php

Atentie, un ciclu mestrual regulat nu inseamna ca apare menstruatia in aceeasi zi, lunar, fiindca lunile au zile diferite, de aceea trebuie sa tii evidenta pe un calendar. Retine ca un ciclu menstrual regulat dureaza intre 21 si 35 de zile, cu o variatie de cel mult 3 zile.Asadar asteapta in liniste sa vezi daca nu cumva urmeaza sa vina menstruatia in zilele urmatoare, nu te panica aiurea la o mica intarziere de o zi fiindca nu ai de ce.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia vine neregulat in primul an cand debuteaza la fetite, asadar nu trebuie sa te sperie de acest lucru, ca-i perfect normal sa ti se intample asta, pana se regleaza.

Menstruatia este de 2 tipuri, ambele fiind sanatoase si ambele fiind normale:

1. Menstruatie de tip REGULAT, care vine lunar, fix la acelasi numar de zile, luna de luna.
2. Manstruatie de tip NEREGULAT - care vine la numar necunsocut de zile, uneori dupa mai multe saptamani sau dupa mai multe luni.

Revin si mentinoez: ambele tipuri de menstruatii sunt NORMALE si sanatoase, diferind de la o fata la fata, in fucntie de sistemul hormonal al femeii, dar si de mostenirea genetica de la mama si bunica ei.

| dullcat a răspuns:

La momentul actual gasesti tot ce trebuie sa stii/afli pe internet, ceea ce e mult mai comod, deoarece in acest fel nu mai depinzi de discutiile incomode, adesea incomplete sau incorecte, pe care le aveau fetele inainte cu femeile din propria familie.Din fericire, mamele din prezent difera in privinta mentalitatii si lucrurile stau putin mai bine la capitolul comunicare despre acest subiect super important al adolescentelor.Din moment ce la tine e alta situatie, poti intreba oricand mai multe aici pe TPU si ti se va raspunde.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLejwvuY0eTV2xSIxk5pPfskU9oXoN5BDh

https://www.youtube.com/watch?v=fcUMFBNY6sE

https://www.medicover.ro/......,737,n,286

https://www.reginamaria.ro/......le-cunosti