| Mirrruna a întrebat:

Am nevoie pentru scoala de un referat cu moda la adolescente. E pentru revista scolii. Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| Eu_9064 a răspuns:

Poi culoarea la moda e portocaliu in 2011 daca mai vrai alte sfaturi cumpara revista bravo sau bravo girl Funda? puppy dog eyes

| Niko_Paula_2001 a răspuns:

Moda adolescenti
,
Emo adolescenti

1. Tendinte actuale in moda pentru adolescenti
1.1. Stilul emo
1.2. Stilul hipster
1.3. Stilul grunge
1.4. Stilul sagging
2. Parerea psihologului... ce determina adolescentii sa se imbrace excentric sau ciudat?
2.1. Unicitatea, caracteristica pe care o cauta orice adolescent
2.2. Stilul vestimentar al adolescentului, povestea unor emotii

Asistam, in prezent, la tendinte in moda pentru tineri ce creeaza confuzie si ingrijorare in randul parintilor, care isi vad copiii tot mai des imbracati in negru, cu piercing-uri in nas sau cu haine zdrentuite pe care acestia le considera... la moda.

Vestimentatia tinerilor moderni cuprinde cateva trenduri bizare - emo, hipsteri, rockeri, grunge, sagging. In ciuda faptului ca multi cred ca promovarea acestor trenduri influenteaza gandirea si comportamentul adolescentilor, lucrurile stau tocmai invers. Afla parerea psihologului cu privire la motivele care determina adolescentii sa se orienteze spre aceste stiluri vestimentare si daca este sau nu cazul sa intervii!

adolescenti-moda
Tendinte actuale in moda pentru adolescenti
Stilul emo

Curentul emo a prins contur in anii '80, in Marea Britanie, insa a devenit un curent controversat in toata lumea, in urma cu cativa ani, cand tot mai multi tineri adepti ai acestui trend s-au sinucis. Din nefericire, multi parinti nu inteleg ca emo nu este o tendinta a modei sau ca are prea putina legatura cu vestimemntatia sau look-ul, care, intr-adevar este excentric - coafuri ciufulite, breton in ochi, machiaj negru puternic (chiar si la baieti), imbracaminte neagra, imprimata cu mesaje ciudate etc.

Emo este, de fapt, un stil de viata in care tinerii confuzi, framantati de probleme emotionale isi gasesc refugiul sau pe care il folosesc pentru a-si exprima, uneori, nevoia de ajutor.

Stilul hipster

La polul opus curentului emo, dar tot excentric si controversat, se afla hipsterismul, un trend din ce in ce mai la moda printre tinerii moderni. Se caracterizeaza prin combinatii vestimentare neobisnuite (tenisi cu rochii sau costum, pantofi eleganti la tinute sport etc.), nuante puternice, tricouri inscriptionate si accesorii din abundenta, prepoponderent retro sau vintage, asortate destul de neobisnuit.

Este vorba de generatia de tineri care vrea sa ia atitudine, sa transmita intotdeauna un mesaj si sa-si puna amprenta pe unde calca. Tinerii dedicati acestui trend sunt inteligenti, creativi, activi, pasionati de arte si dornici de a explora si experimenta tot timpul lucruri noi. Sunt firi total opuse tinerilor adepti ai stilului emo.

Si animalutul tau are nevoie de medic! Afla cum sa actionezi cand se imbolnaveste!

Stilul grunge

Stilul grunge a inceput sa se impuna tot mai mult in moda tinerilor contemporani, fiind considerat un precursor al hipsterismului, insa ceva mai nonconformist. Se caracterizeaza prin par ciufulit, haine largi, blugi si dresuri rupte, pulovere desirate, combinatii ciudate de materiale si imprimeuri, culori inchise (predomina negrul) etc. Trendul grunge vizeaza mai ales moda pentru fete.

Stilul sagging

Daca grunge este un stil preponderent feminin, sagging este un trend american intalnit la baieti, care se caracterizeaza prin purtarea pantalonilor cu lenjeria la vedere. Este un stil mai mult intalnit printre tinerii adepti ai stilului hip-hop, care vor sa transmita o masulinitate sau duritate aparenta, dar prin care, in realitate, mascheaza probleme emotionale sau dificultati cu care se confrunta.

Acestea nu sunt singurele trenduri care se remarca in moda adolescentilor de astazi. Exista o multime de influente hippie, retro sau vintage pe care le urmaresc tinerii in modul in care se imbraca. O alta caracteristica tot mai controversata este tendinta de efeminare a modei masculine, in care sunt promovate tot mai mult idei imprumutate din moda feminina: baietii au inceput sa poarte jeansi sau pantaloni foarte mulati, tricouri sau camasi in culori puternice, accesorii feminine - esarfe, genti etc.