| anonim_4396 a întrebat:

Este ilegal un detector de metale?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ilegal sa detii un detector de metale fara autorizatie legala de detinere a unui detector de metale, inregistrat la Politia din orasul tau.

Uite aici toate informatia de obtinere a unei autorizatii:
https://b.politiaromana.ro/ro/utile/detectoare-de-metale

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca il declari si ai autorizatie e legal

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Depinde la ce îl folosești.

| iulian22 a răspuns:

Salut!

Detectorul de metale nu este ilegal iar detinerea lui nu constituie infractiune daca iti obtii si autorizatia.
Astfel, iti alegi detectorul, il comanzi si apoi poti solicita autorizatia. E un document standard pe care il completezi, daca ai peste 18 ani. Platesti taxa, depui documentul la politie si astepti. Politia spune ca trebuie sa te prezinti si cu detectorul la ei, insa e posibil ca acest lucru sa fie diferit de la un judet la altul.

Asadar, nu e ilegal daca ai autorizatie. Ai grija mare ca nu il poti folosi in zonele cu patrimoniu arheologic.
Succes!