| Criinna123a a întrebat:

Heii! Aș vrea să mă ajutați cu o problemă pe care, poate și voi ați avut-o. Am o verișoară care are 14 ani, și este foarte, dar foarte sensibilă. Plânge când ia o notă mică, când un profesor este mai dur cu ea, de obicei, când e vorba de școală. Am încercat să-i explic că se mai întâmplă să iei și note mici, nu e capăt de lume. Că orice om se mai enervează și mai țipă, etc. Ea nu! Tot pe a ei o ține. Am încercat să-i spun să se ducă la psiholog, dar nu vrea. Aveți ceva sfaturi pentru ea? Îmi este extrem de milă. Eu când eram de vârsta ei, parcă eram de piatră...Nu știu cum aș putea să o ajut, ajutați-o voi dacă aveți cum. sad

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu cand erai de piatra aveai un verisor mai mare care iti repeta mereu ca ai o probelma?! Presupun ca nu. Daca e intr-adevar prea sensibila e bine si suficient sa constientizeze asta. Oamenii nu se schimba pentru ca ii bati tu la cap sa o faca, se schimba in ritmul lor. Iar verisoara ta e inca foarte micuta si pentru moment ar trebui sa te bucuri ca ea plange pentru note mici nu pentru ca si-a prins iubitul in club lingandu-se cu alta fata, cum fac altele de varsta ei! Mie mi se pare o fetita foarte draguta careia ii pasa putin prea mult de parerea celorlalti desprea ea (aparent doar de parerea adultilor calificati pe care ii admira) si atata tot. Se va mai schimba cu timpul, dar pentru moment sensibilitatea asta la nereusitele legate de scoala arata ca ea si-a stabilit niste lucruri care sunt importante pentru ea, ceea ce e foarte bine. Daca nu se pierde prin liceu (cum multi adolescenti fac inhaitandu-se cu cine nu trebuie) va fi mereu o persoana cu obiective in viata happy
Nu are rost sa mearga la psiholog, la varsta asta adolescentii au fel si fel de probleme care mai de care mai ciudate cu ei insisi. Trece cu timpul, iti spun sigur.
Tu continua sa o consolezi cand e suparata, dar nu te mai ingrijora pentru ca nu are rost.

| Criinna123a explică (pentru anonim_4396):

Crede-mă că e foarte trist să o văd supărată. sad