| Vivilica a întrebat:

Bună ziua! Am o fetita de 7 ani și este numai nervoasa,nu vrea nimic,nu-i convine nimic, tipa, plânge când nu faci ce vrea, ce sfaturi aveți? Cum sa ma mai port, ca o iau razna, mulțumesc

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Consulta un psiholog pentru copii.

| darrio2007 a răspuns:

Asta e generatia. Am si eu o nepotica de 5 ani si cam la fel face.
Nu inseamna ca are probleme de sanatate, cum spunea cineva pe aici.
Probabil este prea răsfățată.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru darrio2007):

Sa o crezi tu. Lipsa de educatie isi spune cuvantul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cauta sa asculti materiale video de la Urania Cremene.Are si cursuri la care te poti inscrie gratis pe siteul ei (o ora e cursul, si cam vreo 45 de min e reclama la programul ei de parenting). Eu ma mai inscriu din cand in cand si las sa ruleze pe fundal.Cand se ajunge la reclama dau pe mute.laughing

| dragodana a răspuns:

Salut!
Asta e urmatea sistemului de educație de acasă.Sa lași copilul sa facă ce vrea. Pai nu, ca se ajunge la si mai rău de aici.
În prima faza trebuie consultat un psiholog.
Apoi cursuri de parenting. Sunt destule pe YouTube.
Apoi când copila mai are puseuri d-astea, tu și soțul trebuie sa fiți uniți și sa spuneți nu.
Copii sunt ca niște câini. Cum ii educi asa ii ai.Inca mai este timp sa fie educata, gen cei 7 ani de acasă.
La ce desene animate se uita? Ii dați mereu telefonul în mana? Deseneaza? Se joaca cu jucării sau alți copii?
Telefonul/tableta nu sunt bone si ii fac pe copii niște alienati mintali.
Nu, 2 palmier la fund sau tiparul la ea nu funcționează.
Sistem de recompense.Ai greșit-ți se ia ceva.Ai făcut bine-ti se da ceva.

| Sistemulxxl a răspuns:

Are probleme de sanatate. Mergeti cu ea la medic.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Ai copii?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru darrio2007):

Am 5 copii din 3 casatorii. Toti sunt absolut oameni normali. I-am educat eu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Oho, nu ai trecut degeaba prin viata.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc.