| Famelia11 a întrebat:

Funda. Deci vreau sa va intreb. de ce judecati oamenii care sunt mai diferiti. Adica, de exp. eu ma uit la naruto si imi place. Pun pariu ca unii drintre voi acum ma cred o copila si ca ma uit la desene animate ( desi e un anime). Eu recunosc. nu imi place Narcisa Salbaica. sau Pariu cu viata sau Culoarea fericirii. dar nu ii fac prosti sau altcumva pe cei care intr-adevar le place aceste seriale. Deci. asta e intrebarea mea. de ce judecati inainte de a cunoaste?

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Oamenii aceștia sunt subiectivi, au păreri preconcepute si preferă să judece decât să se chinuie să afle tot adevarul. Nimeni nu este perfect. De multe ori ne grăbim să catalogăm un om dacă ascultă un anumit tip de muzică, de exemplu. Cu toții știm că e greșit, dar în sinea noastră oricum o facem. Gândește-te dacă tu nu ai procedat la fel vreodată.
Cât despre faptul că te uiți la Naruto, nu văd nimic rău în asta (din moment ce si mie îmi place, chiar dacă am trecut de vârsta copilăriei).
Fii mai înțelegătoare si încearcă să fii mereu TU indiferent de prejudecățile celor din jur, asta ne face unici pe fiecare in parte.
Baftă!

5 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Eu una nu judec inainte de a cunoste, si eu ma uit la naruto si sunt o goraza de fete din clasa de la mine care mereu ma enerveaza cu chestii gen: esti mare, nu mi esti du de desene din alea, altii imi zic sa ma uit pe nu stiu ce canal (parca pe prima) la nu stiu ce telenovela cu unu sorin caree toate din clasa del am ine sunt inebunite, oricum nici mine nu imi plac telenovele si dramele astea...revenind la subiect, intr-adevar toata lumea judeca inainte de a cunoste chiar si dupa infatisare, daca vad pe strada un copil cu parul ma ciudat si pirsuri, gata e emo, ca vezi doamne nu stiu ce, si incep sa-l faca in toate felurie si alte din astea, oricum nimeni nu ar trebui sa judece intainte de a cunoste p cineva, eu una cunosc multe fete de treaba carora le plac manelele, mie una nu imi plac, si daca lor le place nu am nimic impotriva fiecare cu gusturile lui, Sunt unele persoane care daca le zici ca nut-i place de justi biberon (asa ii zic eu laughing), incep sa te faca in toate felurile, sa iti zica o tona de morala si alte chestii. Nici eu nu inteleg de ce toata lumea judeca fara motiv, lumea se inrautateste pe zi ce trece sad

| Sabyynna a răspuns:

Majoritatea oamenilor se considera perfecti si spun ca toti cei care sunt diferiti sunt prosti.Li se pare ca tot ce fac ei e bine si ca au dreptate mereu, dar sa nu te iei dupa ei. Cel mai important este ceea ce crezi tu.winking

| RoseQueen a răspuns:

Eu una niciodata nu judec o persoana inainte de a o cunoaste.
Fiecare are propria parere asupra vietii si a altor lucruri.
In ceea ce priveste toate acele telenovele si alte genuri de filme, te aprob, nu le vizionez si nici nu le plac(actiunea lor).
Cat despre animeul Naruto, te sustin! Si eu ma uit si il ador!
Nu te considera copila si nici altcumva decat ca pe o sora pentru ca si tu te uiti. Oricum, eu nu sunt genul care judeca oamenii dupa serialele la care se uita!
P.S. ID-ul(mi l-ai cerut prin mesaj, dar inca nu pot da) este v.deea(yahoo)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu judecăm persoana, ci gusturile persoanei respective. E o diferenţă. Tu nu ai numi incult un manelist, dat fiind că la asta incită acel gen de muzică? Ţi-am dat doar un exemplu. Şi ba da, gusturile se discută, deoarece adepţii acestei convingeri o folosesc deseori ca scuză pentru a câştiga un conflict şi consideră că gusturile LOR nu se discută, dar ale altora sunt proaste.
Nu ştiu care e faza cu aceste seriale pentru că nu mi-au plăcut niciodată şi nu le-am urmărit. Dar cine a zis că eşti imatură dacă te uiti la desene animate, e cam idioţel, aşa, puţin mai mult. Desenele animate sunt pentru orice vârstă, te fac să te simţi mai tânăr. Şi eu mă uit. Pariu că şi ei, dar nu vor să îşi strice imaginea şi sunt ipocriţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pune întrebarea tuturor pentru că nu toți fac asta. Se spune că gusturile nu se discută.Iar pentru mine fraza această este valabilă. Din partea mea poți să asculți,să te uiți, să faci exact ce vrei, atâta timp cât nu mă afectezi pe mine cu nimic.Era o vorba "naște-mă, înainte să mă judeci!". Nimeni nu are dreptul să judece pe nimeni și fiecare are dreptul să aleagă pentru el. E o țara liberă, deci ești liber să fii...liber.