| DaciaRomania a întrebat:

Pe voi, fetele, va pune mama sa învățați să gătiți? Adică gen obligatie?
De la ce vârstă?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu m-a obligat mama sa gatesc niciodata, dar din bun simt si educatia primita m-am oferit intotdeauna sa ajut in bucatarie la gatit si mi-a prins al naibii de bine, mai tarziu cand m-am casatorit.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu n-ai o inclinție așa, măcar tangențială, spre cratiță? Măcar de probă...

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Atât fetele cât și băieții trebuie să învețe să își gătească singuri.
Și nu este o obligație, ci pur și simplu o faci pentru tine, ca un mod de supraviețuire, exista situația următoare ajungi la vârsta de 20+ și stai singur/ a la casa ta, nu o sa vina nimeni mereu sa îți gătească și nici nu o să îți convină să dai banii pe mancare cumpărată.

Nu contează vârsta, internetul este plin de rețete și nu sunt toate atat de " complicate" vorba aia, dacă nu o sa iasă bine din prima, încerci din nou și vezi unde ai greșit.

| Smmo a răspuns:

Adica de genul: n-ai curatat zarzavaturile, n-ai facut salata, n-ai dus gunoiul, n-ai spalat vasele... Da, cred ca de prin generala, dar se putea si mai rau.
Am avut o cu totul altfel de relatie cu bunicile, care desi nu m-au obligat, m-au cointeresat nu stiu cum. Imi pare rau insa ca nu am notat retetele lor, aveam impresia aceea ca vor fi mereu acolo, scrise de ele. Dar cineva a rupt foile din caietul cu retete...
Am gatit in adevaratul sens al cuvantului destul de tarziu, cand s-a imbolnavit mama, dar stiam deja de la ea ce am de facut. Poti sa inveti oricand, dar nu ai mereu timp pentru asta, asa ca daca ti se ofera ocazia profita, mai scrie cate o reteta, mai experimenteaza.

| MariaCrinaPopescu1233 a răspuns:

Stai liniștită! Mama m-a pus să gătesc pe la 9-10 ani, dacă gătești o să îți placă, mie îmi place de la vârsta de 9 ani și mereu voiam s-o ajut pe mama în bucătărie, a devenit ca un hobby, deci eu te sfătuiesc să nu te plângi de asta!