| KoTOi a întrebat:

Salut,am fost prins pe data de 1 mai conducând fără permis având 17 ani pe un drum comunal ce pot pății eu cat și persoana care mi-a încredințat mașina fiind conștientă de lucrul acesta, precizez ca am mers 10 metrii, am oprit la semnalul polițistului și am ieși 0.00 in fiolă. Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pacat ca-ti incepi viata de adult ca un infractor, cu dosar penal si posibil inchisoare de la 1 la 5 ani.
Atat tu cat si posesorul autoturismului va alegeti cu dosare penale si inchisoare sau amenda.

https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un dosar penal ambii. Cum se finalizeza tine de procuror și judecător.

| KoTOi explică (pentru suntserios):

Este adevărat ca eu nu mai am voie 5 ani sa dau de permis, am 17 ani eu.

| suntserios a răspuns (pentru KoTOi):

Depinde ce va hotara judecătorul

| Furnicuta000 a răspuns:

Stii ca s-a dat o lege ca toti care conduc fara permis sa primeasca inchisoare cu executare. Tu fiind minora nu o sa te afecteze prea tare chiar daca ti se face dosar penal. Si persoana respectiva o sa fie trasa la raspundere cu dosar dar iti dai seama ca nu sunt locuri in inchisori pentru asa ceva. Ideea e sa nu mai faci asta. Asteapta pana iti iei permisul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dosar penal cu neurmărire penală pentru că esti la prima abatere.
Bine ai venit in lumea infractorilor.

| LisaJulie a răspuns:

Din păcate vei avea dosar penal! La 17 ani ar trebui sa doar sa începi sa inveti pentru permis nu sa te urci la volan!

| KoTOi explică:

Ok,dacă am dosar penal voi mai avea voie să dau de permis la 18 ani? Dar persoana care mi-a încredințat mașina ce pățește îi se suspendă permisul, este prima abatare și ultima.

| KoTOi explică:

Se poate clasa dosarul, și dacă da ce înseamnă clasare?