| anonim_4396 a întrebat:

Salut, este ok daca eu prefer sa stau mai bine acasa sa citesc o carte sau sa învat decat sa ies in cluburi, baruri sau discoteci seara/noaptea? Am pierdut ceva ca n-am iesit niciodata pana la 17 ani? Ar trebui sa incep sa fac exact ce fac majoritatea de varsta mea? Dar as iesi din zona de confort pentru ca mie nu imi place sa ies si nu stiu de ce?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice ai face pentru altii nu e bine, mai rau cand ai bani si chestii materiale care nu si le permit prinzi dusmani si invidiosi, materialiste care vin la tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce sa pierzi? Este vreo regula in acest sens? Nu. Asa ca fa ceea ce trebuie sa faci si ce te face pe tine sa te simti bine, este mult mai bine asa si te felicit pentru asta.

| LPCTSTR a răspuns:

Esti bine, stai calm. Eu n-am iesit din zona de confort, mai bine spus, n-am mers mai nicaieri doar ca sa vad oameni, ca de "distrat" nu stiu nici acum ce-as fi putut face in asemenea locuri; si uite ce mult nu-mi pasa acum ca n-am iesit.

| siriusblack98 a răspuns:

Fiecare in viata se simte bine in felul tau. Nu trebuie sa faci parte din turma ca sa simti ca traiesti. N-ai ce sa vezi oricum in cluburi, crede-ma. Doar smardoiala, bautura la pretul gramului de aur, muzica data prea tare, panarame cu figuri de printese, cate unul baut care vomita si este dat afara de paznici iar lista poate sa continue.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, nu ai pierdut nimic. Și da, este normal dacă asta îți place sa faci. Nu trebuie sa faci ca ceilalți. Faci ceea ce îți place.

| alexalx1234 a răspuns:

Este foarte ok. Nici eu nu suport barurile, discotecile și cluburile, dar din păcate majoritatea frecventează aceste locuri și e extrem de greu să îți faci prieteni sau iubită în ziua de azi dacă nu ești ca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, la 17 ani este ilegal sa mergi in baruri/cluburi(cu anumite exceptii, daca nu consumi nimic). Asa ca nu faci decat sa respecti legea. Daca tovarasii tai fac contrariul este pe riscul si pe căciula lor.

In al doilea rand, distracția este diferita pentru fiecare. Imaginea asta ca a te distra inseamna sa bei, sa te droghezi si sa dansezi ascultand lino golden pana la 6 dimineata este o simpla baliverna creata de serialele disney channel din anii 2000. laughing Si multe alte lucruri. Nu scrie nicaieri ca asta inseamna distractia.
Eu am fost intr-un club si muream de plictiseala si de rusine, nu era locul meu acolo. Si nu e nimic gresit in asta. Pentru mine distractia e sa cant la instrumente muzicale, sa desenez, sa ma uit pe YouTube la lucruri care ma intereseaza. De ce n-as avea voie sa faca sta? happy Asa cum ei au dreptul sa se distreze la cluburi(ceea ce oricum nu prea este ok dpdv legal, dar trecem peste asta...) de ce nu ai avea voie sa te distrezi in felul tau, lecturând?

*DISTRACTIE-ceea ce distrează, ceea ce produce destindere sufletească*

Nu scrie nicaieri ca include substante interzise, sute de oameni transpirati si ingramaditi si muzica la decibeli inalti. In aceasta definitie se poate include orice placere de a ta.

| Anuket a răspuns:

Dacă la petreceri la restaurante/cabane ai mers este ok. Nici eu nu am fost vreodată în vreun club și nu văd vreo problemă și nici de ce aș face asta pentru că nici nu-mi place gălăgia, în schimb îmi plac foarte mult petrecerile la cabane.