| dkaopdaw a întrebat:

Salut! Stiu ca suna cam absurd, dar mai e fix o luna pana la Evnat. Sunt varza la mate! Daca ma apuc de acum sa invat serios, credeti ca pot sa iau macar un 5-6 la mate? In simulare am luat 3, 2. Doresc raspunsuri serioase. De unde as putea incepe? O zi buna!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu avem de unde sa stim, mai ales ca nu ai nici o tragere de inima sa pui mana sa inveti, stiind deja de cel putin 1 an de zile ca ai un examen atat de important...

| dullcat a răspuns:

Buna.Oare nu e cam tarziu? De la simulare pana acum au mai trecut niste luni.Ce ai facut mai exact? Aduna-ti energia si pune-te cu burta pe carte, fiindca da, se poate sa scoti de un minim 5, daca esti determinat sa muncesti macar un pic.Si chiar nu e atat de greu. Daca ziceai ca doresti 9-10 era mai dificil, dar un 5-6 poate scoate oricine.Gasesti mura in gura pe Youtube, am lasat aici multe linkuri utile cu explicatii si exercitii rezolvate:

https://www.tpu.ro/......nt-planta/

Succes.

| dkaopdaw explică (pentru dullcat):

Multumesc!

| dullcat a răspuns (pentru dkaopdaw):

Cu placere. Spor!

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Slabe sanse.

| BobTheCat a răspuns:

Daca te pui serios pe carte (dar serios), s-ar putea sa iei nota de trecere. Nu avem de unde sa iti zicem precis, totul depinde de tine! Daca tragi tare, exersezi si inveti formulele importante, eu zic ca ai sanse sa iei macar un 5 (sau chiar un 6-7, daca incerci).

Pentru inceput, cred ca ar trebui sa treci prin toata materia si sa faci macar cateva exercitii din fiecare capitol important (mai multe la cele pe care nu le prea stapanesti). Pe net, exista numeroase lectii si chiar si modele de rezolvare pentru EN care te-ar putea ajuta! Tot ce trebuie sa faci este sa cauti.

Desi sugestia aceasta poate nu este cea mai buna, avand in vedere timpul limitat, poate macar cateva sedinte de meditatii ti-ar putea prinde bine! (daca ai posibilitatea)

Eu iti sugerez sa cauti subiecte din anii trecuti pe net si sa le rezolvi singur/a. Totodata, chiar daca pare greu, macar luna asta, incearca sa limitezi timpul petrecut pe internet sau pe afara si sa iti dai cat de cat silinta sa inveti: crede-ma, va merita!

Daca chiar nu intelegi ceva, ar trebui sa discuti si cu profesorul/profesoara de la clasa, pentru a iti explica. Iti va fi de ajutor!

Mult succes! happy

Hint: Exista un blog ( https://profesorjitaruionel.com/ ) plin cu resurse legate de matematica si nu numai! (domnul mai pune si subiecte la alte materii). Cred ca te-ar putea ajuta big grin

| dkaopdaw explică (pentru BobTheCat):

Mersi Mult!

| BobTheCat a răspuns (pentru dkaopdaw):

N-ai pentru ce, bafta!