| lanadelrey15 a întrebat:

Se merită sa contactezi un psiholog online? si daca da imi puteti recomanda niste aplicatii bune?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma mir ca ai postat la sectiunea de ADOLESCENTI, dar nu ai vaut acest topic, care este postat fix pe forum, chiar de administratia formului:

Suna la Telefonul copilului: 116111 - care-i gratis!

uite aici:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| lanadelrey15 explică (pentru Violleta2022):

Am incercat dar cu siguranta nu se compara cu o sedinta adevarata la psiholog

| CLaludiu1234 a răspuns:

E mai bine sa mergi sa discuti fata in fata cu psihologul, pentru ca el iti
va studia pe langa vorbire, si comportamentul, ca de exemplu vede dacă stai calma sau daca esti nelinistită, el isi va da seama
si daca esti timida sau nu, el iti poate da sa faci si teste pe loc acolo.Trebuie sa ai o discuție serioasa cu părinții tăi, sa ii convingi ca e timpul sa mergi la psiholog, dar trebuie sa ai mai multe motive foarte serioase, dacă ai motive reale nu cred ca nu te va lăsa să mergi la psiholog

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Nu cred ca merită să contactezi un psiholog online, dar având în vedere problemele pe care le ai descris în comentariu tău de mai jos, poți contacta unul pe aplicația Im Fine app. Totuși este preferabil sa discuți cu psihologul față în față, deci pentru asta ar fi minunat să vorbești cu părinții tăi despre asta și să vezi dacă sunt de acord. Multă baftă!

| AleAle12 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu, nu merită acest lucru! Ti-o spun din proprie experiență!
Nu se poate crea o compatibilitate între tine și psiholog, ceea ce este foarte important!
Sfatul meu este să-ți găsești un medic din orașul tău, pentru a merge face to face!
Nu știu dacă ai mai mers în trecut la un medic psiholog însă între pacient și medic ar trebui să se creeze o conexiune/compatibilitate, exact ca într-o relație, dacă nu există acel "click" între voi 2, practic mergi degeaba!
Felicitări pentru decizia luată, de a merge la medic!

| lanadelrey15 explică (pentru AleAle12):

Inteleg, am luat si eu in calcul acest lucru, desi fiind inca adolescenta locuiesc cu parintii mei si sunt sigura ca m ar judeca daca as merge la psiholog, asa sunt ei, am propii bani si pot sa imi platesc singura sedintele dar problema este ca ai mei nu ar accepta sa merg la psiholog. Tocmai de asta m-am gandit sa fac asta online fara sa stie, desi cred ca ar fi mai bine sa astept pana ce voi fi independentă si voi locui singură.