| 116111 TelefonulCopilului a întrebat:

S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Tu ai incercat-o?

108 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Pana la ce varsta se poate suna aici?

| 116111 TelefonulCopilului explică (pentru Emazio):

Buna,
Pot suna copiii, toti tinerii sub 18 ani.

| Simpatic a răspuns:

Eu n-am incercat-o laughing

| LaraClarice a răspuns:

Ar fi utilă și o versiune pentru adulți.

| dullcat a răspuns:

Pentru ce categorie de varsta e telefonul copilului?

| Freya1 a răspuns:

Insfarsit un anunt interesant ce poate sa ajute mai mult copii cu probleme de aici...

| SilentRain a răspuns:

Faceți una și pentru adulți, că sunt prea multi terminați de viață

| OldSoul a răspuns:

Este o idee foarte buna.
Multi cauta psihologi online, aici pe TPU, foarte multi isi spun traumele problemele tot aici, unor necunoscuti, care poate nu pot sa ofere cea mai buna consiliere, iar in unele cazuri mai fac si misto de aceea persoana.
Folosind aceea aplicatie beneficiezi totusi de parerea unui specialist, ba mai mult, nu vine altul sa faca misto de tine cum se mai intampla pe aici in unele intrebari.

Cat despre "Android e facut de Google" trebuie sa fii paranoic astfel incat sa crezi ca pe cei de la Google vor sa stie ce probleme ai tu, si ca o sa abuzeze de asta. Bine, poate o sa-ti faca o reclama, dar nimic mai mult.

Am adaugat acest raspuns mai mult pentru cei ce privesc asta cu scepticism, precum cei de mai sus.

| RainmakerX a răspuns:

As incerca din curiozitate... Chiar as vrea sa vad cum se desfasoara o conversatie de genul. Felicitari celor care au initiativa!

| blackann a răspuns:

Si daca nu-s copil pot sa sun?

| Mieeez666 a răspuns:

Ma indoiesc c-o sa vada cineva asta, da'...
https://i.imgur.com/JjaTflv.png
Let's Encrypt is a thing. Pana si TPU foloseste. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ofera... ofera. Android e facut de Google. Google spioneaza in ultimul hal => tot consilierul fizic e bun...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur le pasa celor de la google ce probleme au copii de pe TPU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu dar unii (cum sunt cei care-si lasa conectate la liceu conturile de GMail) urla la urma in colo si-n coace ca vai le-a vazut nu stiu cine mizeriile. Eu unul n-am nevoie de consilier dar ziceam ca in caz de ceva sa nu pice de vina site-ul.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Până la urmă este bine și așa decât deloc. Un copil trebuie să aibă un sprijin. Și vai de părinții ai căror copii nu găsesc sprijin la ei!
Fiecare școală ar trebui sa existe psihologi care să ofere consiliere gratuită din partea școlii.
Dar e buna și aplicația dacă aceasta păstrează anonimatul copilului față de alte persoane cunoscute.
In rest, acolo unde există violență domestică este bine să se cunoască și locația și absolut totul.

| CentyLox a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))) tot Apple ramane cu controlul cand vine vorba de OS-ul mobil

| Maxxxi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea stiu nimic despre spionaj, dar crezi ca google ne spioneaza traumele cu copii de la scoala care dau bully sau ca se cearta parintii sau altceva? Fara hate dar de ce ar face google asta?

| bodboss201 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aprob.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca cineva suna doar ca sa faca farse sau sa spuna o poveste trista care e falsa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că această aplicație este o idee bună pentru copiii care au nevoie de consiliere și nu le place să meargă la psiholog. Nu am încercat-o pentru că nu am avut nevoie de consiliere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, inca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologul te ajută să treci peste situații din viață, la psihiatru te duci dacă ai boli mintale ca să îți dea tratament. Sunt două specializări total diferite.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai treci mult mai usor daca chimia creierului e buna, deci daca nu treci, inseamna ca ai o depresie fie usoara, si odata tratata, treci mult mai repede, iti vezi de viata, ce a fost a fost, oricum nu se mai poate schimba. Si daca dai din gura sapte la leu, tot nu rezolvi.

| Țoglă a răspuns:

Foarte bine că v-ați extins! E nevoie de consiliere online, poate, mai mult ca în realitate.

| eckblume a răspuns:

Great! Sunt multi care suna si la DepreHUB.

| Kerre a răspuns:

Nu cred ca aceasta metoda este mai eficienta decat sa-ti spui problemele fata in fata.

| Strwberrs a răspuns:

Nup nene;(

| just4ubr2015 a răspuns:

Cea mai proasta aplicatie si la telefon raspund toti nebunii care mai mult fac copii sa intre in depresie mai bine te duci singur la psiholog decat sa suni acolo

| danaieladaniela a răspuns:

Nu

| Ionut58282856 a răspuns:

Nu ma puteti ajuta.

| immaBeast a răspuns:

Nu stiu cine ar suna sa-si spuna problemele / traumele unei persoane necunoscute...
Mie mi se pare cam ciudat sa faci asta.

| ElenaMariaSingurelu a răspuns (pentru immaBeast):

Eu una prefer sa ma destăinui unui străin

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru immaBeast):

De parca la spovedanie e altfel.

| Salontanul a răspuns (pentru immaBeast):

N-ai spus niciodata, nimanui problemele tale? Asta este cel mai prost mod de rezolvare a lor. Trebuie sa ai pe cineva ca un confident. Altfel se poate inebuni. Asta cu aplicatia e un lucru foarte bu!

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru immaBeast):

Suna mai bine decat sinuciderea nu crezi

| Mosotti a răspuns (pentru immaBeast):

Pai de ce sa nu spuna? Ca poate ca acela sa ajute persoana, nu conteaza ca e cunoscut sau ne, poate chiar au curaj sa spui mai bine cand stii ca ala nu te stie. Si aici nu se spune? Se spune tocmai ca nu se stie cine esti.

La multi le e rusine sa zica persoanelor cunoscute, desi eu gandesc invers, tocmai la cunoscuti zici, ca ei te cunosc mai bine si pot sa-ti dea un sfat si in functie de cum te stie ca esti.

Desi eu nu am inteles la ce ajuta, sa zicem ca m-a violat unul. Si? Daca zic ce? Ce se schimba? Adica la ce ajuta consilierile astea?

| T0T a răspuns (pentru immaBeast):

Psihologul nu e tot o persoană necunoscută? Și uite, vin oamenii la ei ca la pâinea caldă. Crede-mă că sunt copii care nu au pe nimeni, decât persoane abuzive în jur și nimeni nu îi susține. Acești oameni pot fi luminița de la capătul tunelului pentru ei. E un lucru foarte bun, printre puținele care se întâmplă prin România.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Te ajută să treci peste traumă.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum te ajuta?! Explica putin te rog, ok, spun ce si cum, si?
Ca ajuta ca stai de vb cu cineva, ca spui cuiva, asta este f okey, dar in rest peste trauma trebuie sa treci tu, sa zici aia e, a fost, gata, merg mai departe, asa se face. Nu sa dai bani grei ca sa...dai din gura.
Bine, e bine si asa daca nu ai cu cine vorbi, e adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Psihoterapia este bună pentru eliminarea tulburării de stres post traumatic (PTSD) și, totodată, pentru eliminarea gândurilor, convingerilor, emoțiilor care apar după respectivul eveniment.
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/pe-scurt-despre-psihoterapie

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am intrebat cum crezi ca ajuta! O parere proprie, nu sa citesc acolo ce tot citesc de 20 ani si tot nu zice cum ajuta.
Adevarat ca discutia ajuta sa constientizezi problema, dar asta nu vad mare lucru sa o constientizezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihologii, mai ales cei din DGASPC, nu sunt buni de nimic. Eu când am fost copil, când am avut probleme și fugeam de acasă, psihologul la care am fost trimis i-a spus mamei că sufăr de retard mintal și recomanda înscrierea la o școală specială. Asta cu toate că mama și acel psiholog erau colegi de muncă, mama și în prezent lucrând în sistemul DGASPC. Apoi la următoarea ședință psihologul să bată în retragere după ce m-a testat psihologic și rezultat a fost peste așteptări. Să nu mai zic când m-a luat taică-meu de acasă în perioada in care era în divorț față de mama și m-a ținut închis în casă la maica-sa ( bunica din partea tatălui, dacă pot să o numesc asa) și nici la școală nu am fost lăsat să merg. Acest "psiholog", la cerea "tatălui" meu, elibera scutiri prin care îmi motiva absentele de la școală. Deci pe acest psiholog nu il interesa faptul că eram ținut cu forța în casă, că nu mai frecventam școala, că am fost luat de acasă fără acordul mamei mele, însă el elibera scutiri prin care să îmi motiveze absențele la școală? Mai mult m-am îndreptat datorită bunăvoinței mele, să ajung pe calea cea bună. Pentru că psihologii din DGASPC nu mi-au fost alături cu nimic. Totul este tratat superficial și nu degeaba ca sunt copii care nu ajung niciodată pe calea cea bună. Pentru că sistemul este incompetent, iar cum mi-a spus mie că sufăr de retard mintal, la fel poate spune și unui geniu cu IQ 160. Deci, despre ce vorbim aici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Un psihoterapeut se bazează pe tehnici perfecționate în zeci de ani, dovedite că funcționează pentru acel tip de problemă.
De asemenea, el poate identifica anumite tipare de gândire de care nu ți-ai dat seama. Acesta poate să îți dea teme pentru acasă care te vor ajuta în a trece peste problemă.
https://www.doctor-psi.ro/mituri-despre-psihoterapie/

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pentru aia care nu-si dau seama, e altceva, ai dreptate.
Dar un om mai cu cap asa, se prinde, ca doar vede cum gandeste si vede ca ii face rau acea gandire.

De ex cand ii aud pe aia "nu mi-am dat seama ca ma port urat cu sotul", pai esti drogat sa nu vezi? Cand ii iei la trei, cand una si alta?!
Sau nu mi-am dat seama ca merge viata si fara droguri, cand el stia ca inainte de a lua, viata era frumoasa, deci mergea fara.

| Caro34 a răspuns (pentru immaBeast):

Buna! Stii ce bine este cand iti spui of-urile unui strain care nu te cunoaste si nu te va judeca... Apoi aici ce facem? Cand ajuti, asculti / citesti problemele celorlalti, deci? Un "strain" care este: psiholog, profesor, mentor, doctor sau coleg, prieten, vecin etc. al carui ajutor e gratis, din suflet, plin de iubire etc. e mereu bine primit, deci nimic "ciudat"! Numai bine!

| Darius50boss a răspuns (pentru immaBeast):

Adevărat

| IamJoKeR a răspuns:

Nu am încercato încă, dar orice ar fi posibil pe viitor

| Jannah a răspuns:

V-am sunat si nu mi-a raspuns nimeni

Răspuns utilizator avertizat
| whatisthis19 a răspuns:

Nu

| ThyDoom a răspuns:

Nu. Sper ca cei care pun întrebări la categoria ''Dragoste și Sex'' s-o încerce. Tare sunt curios cum vor reacționa cei care vor răspunde.

| VadimIvanov a răspuns:

Este o idee buna.

| CentyLox a răspuns:

Exista foarte multi copii cu probleme de personalitate pe care uneori le este greu sa le explice cunoscutilor / familiei, deoarece li se pare rusinos, sau ca nu o sa ii inteleaga in legatura cu problema aferenta. Mi se pare o idee buna in ceea ce ar consta si anonimitatea acestora pe platforma astfel sa nu aibe nici o retragere. Succes la cati mai multi copii ajutati sa ajunga cu bine in drumul spre maturizare.