| Madalina_2286 a întrebat:

Vineri seara am plecat cu mai multi colegi spre casa. Avem un coleg, cam ciudat care fumeaza, a vandut petarde etc... tinand cont ca are doar 12 ani! Am plecat si am ajuns la o scara unde era un betiv.Acel baiat a aruncat cu o piatra in acel om si am luat-o la fuga, el fugea dupa noi, ma rog, nu se prea tinea pe picioare.Ne-am ascuns intr-o alta scara de bloc unde erau niste tineri, prietenii la acel baiat.Aia i-au dat o tigara la baiatul ala. Apoi am plecat, el ne-a zis sa nu ii spunem doamnei diriginte ce face el.
Mama mi-a zis sa nu m-ai plec cu el spre casa, dar cum noi scapam aproape in fiecare zi la 18.00 si acum iarna, cand se intuneca foarte devreme nici nu vreau sa plec singura.

1-Sa ii zic doamnei diriginte ca acel baiat fumeaza si face tot felul de porcarii, chiar daca toate astea s-au intamplat in afara scolii?
2-Sa continui sa m-ai merg cu acel grup spre casa?

Răspuns Câştigător
| Teils a răspuns:

Buna! Stai linistita, nu esti singura care are astfel de colegi! Nu te-as sfatui sa ii zici doameni diriginte deoarece ce face el tine de afara incintei scolii deci te vei alege doar cu gura uscata si cu nicio satisfactie, totusi este colegul vostru si daca vreti chiar puteti sa il ajutati sa nu mai fumeze, ca daca ve-ti face asta va va fi foarte recunoscator. Da, te-as sfatui sa mergi cu acest grup in continuare acasa, dar le spui asa : " bai, puteti face ce vreti, sa fumati si sa va bateti, dar sa nu va luati de alti oameni ".

5 răspunsuri:
| EuCuTine a răspuns:

De mers poti dar daca ii spui dirigintei nu o sa mai mergi cu ei acasa.

| kiwii a răspuns:

Eu zic sa nu ii spui dirigintei, pentru ca nu are ce sa ii faca daca nu fumeaza in scoala.Plus ca daca ai face-o, l-ai intoarce impotriva ta, si nu ar fi prea bine.
Vezi daca poti merge cu altcineva acasa, iar daca nu, mergi cat se poate cu ei. Daca respectivul face iar probleme pe traseu, lasa-i in pace si pleaca.

| iulianus111 a răspuns:

Nu para nu-i frumos si in primul rand e treaba lor ce fac cu viata lor

| sakuraTheOriginal69 a răspuns:

Eu zic sa te sfatuiesti si ca ceilalti din grup.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi cu taxiul asa zic eu