| DrViorel a întrebat:

Voi ca si tineri ce anume va doriti de la aceasta tara?
La sfarsitul acestei luni voi trimite un,, raport al ideilor" ale tinerilor din toata tara, catre European Youth Portal, sustinand faptul ca sunt unul dintre reprezentantii tinerilor europeni, vreau si va rog sa imi oferiti parerea voastra, despre cum anume sau ce anume ar trebui facut in aceasta tara, care este membra a U. E. pentru un mai bun viitor oferit tinerilor.
Exemplu de pareri: -Despre adoptarea unei noi legi, care sa sprijine tinerii intr-un anumit fel...
-Construirea locurilor de munca care sa fie benefice si tinerilor neexperimentati
-Schimbarea modului de predare in institutiile de invatamant
-Etc.

Astept ideiile voastre, ce anume ati dori sa se schimbe?

Răspuns Câştigător
| Nastasia a răspuns:

Multe dintre politicile si actiunile UE sunt dedicate tinerilor, incepand cu Strategia Lisabona, programele de finantare POSDRU si terminand cu activitati orientate tematic: conferinte, dezbateri, simulari, numeroase cursuri, schimburi de experienta. Obiectivul urmarit este activarea si implicarea tinerilor in proiecte care sa le permita cunoasterea institutiilor, polticilor si a culturii UE.
Centrul INFO EUROPA (Departamentul pentru Afaceri Europene) a organizat o serie de dezbateri "Eurodialog cu studentii", au fost invitati europarlamentari care sa poarte discutii cu tinerii, pe diferite teme europene.
Din punctul meu de vedere, asemenea actiuni ar trebui sa aiba continuitate si repetabilitate.
O comunicare mai pronuntata ar trebui sa fie una dintre directiile de actiune, alaturi de emisiuni televizate, emisiuni radio, talk-show-uri in care sa fie inviati tineri.
O alte propunere de-a mea se inspira din practica occidenatlista si se refera la organizarea de simulari sub forma unor workshop-uri, derulate pe parcursul mai multor zile, in timpul carora, tinerii sa "practice" negocierea, armonizarea cu UE.
M-am bucurat foarte tare sa gasesc postata pe TPU o astfel de intrebare si asta nu, doar datorita faptului ca sunt suporter activ happy al Uniunii Europene, ci pentru ca este dezirabil ca tinerii ca cunoasca parcursul viitor al Romaniei ca stat membru al UE.
Climatul politic actual iti distrage atentia de la aceste lucruri, asa ca poate ar fi de real folos sa mai schimbam si noi, tinerii, macazul inspre civilizatie si dezvoltare si sa nu ne lasam alterati de "primitivismul" liderilor politici, care ar trebui sa ne fie exemple pozitive.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In primul rand cel mai important lucru este ca sunt multe talente in aceasta tara care sunt irosite. Ar trebui ca cei care sunt talentati sa se poata adresa cuiva pentru a fi recunoscuti si promovati. Ar trebui sa fie institutii in acest sens. Sunt multe talente care se pierd. Nu poti sa fii promovat decat cu pile si cu interventii banesti. Tinerii trebuiesc incurajati pentru ca ei sunt aceea perioada de tranzitie intre politica actuala si politica viitorului. Tara trebuie sa isi schimbe mentalitatea in privinta protejarii, sustinerii si promovarii tinerilor.

| Bacemi a răspuns:

In primul rand cel mai important lucru este ca sunt multe talente in aceasta tara care sunt irosite. Ar trebui ca cei care sunt talentati sa se poata adresa cuiva pentru a fi recunoscuti si promovati. Ar trebui sa fie institutii in acest sens. Sunt multe talente care se pierd. Nu poti sa fii promovat decat cu pile si cu interventii banesti. Tinerii trebuiesc incurajati pentru ca ei sunt aceea perioada de tranzitie intre politica actuala si politica viitorului. Romania trebuie sa isi schimbe mentalitatea in privinta protejarii, sustinerii si promovarii tinerilor.

| psiholoaga a răspuns:

Eu vreau o reforma internationala a sistemului de invatamant. Vreau sa renuntam la modelul asta plictisitor, inutil si distugator de creativitate "profu dicteaza, noi tocim" si sa ne axam pe educatie non-formala. Vreau ca fiecare familie sa aiba un psiholog, asa cum are medic de familie. Vreau ca salariul minim pe economie sa nu mai fie 600 lei, ca nici chiria nu o platesc cu astia. Vreau scoli de arta deschise publicului, unde oricine sa poata picta, dansa etc. Vreau terenuri de joaca pe care sa aiba voie si adultii sa le foloseasca. Vreau ca bacsisul dat chelnerilor si mita data doctorilor sa fie incluse in tariful afisat pe meniu/usa. Vreau mai putina birocratie. Vreau ca masinile abandonate si casele sau apartamentele lasate in paragina sa poata fi preluate de primarie si donate oamenilor care au nevoie.

| Aly07 a răspuns:

Un invatamant mai simplu ca in tarile din U. E.

| BuBuLyNa a răspuns:

Mi se pare o prostie tezele mai bine nu ar fi, capacitatea la fel, alocatii mai mari, cainii sai adune de pe strazi ca po musca atatea persoana.

| cristinela a răspuns:

Eu nu mai sunt chiar asa tanara, dar imi place ideea voastra... apoi, am si eu copii.Stiti ce mi_ar place mie, dagii mosului, vorba aia, sa se intoarca vremurile de dinainte de 89.Nu in totalitate, bineinteles.Doar alea in care toata lumea avea unde munci si era obligat sa munceasca chiar daca nu voia, cand toata lumea avea casa, sau mai bine zis primea de la stat, cand nu oricine facea o facultate si aia care o faceau erau respectati si aveau si de ce. Sper sa nu radeti, dar tare bine ar mai fi.

| therock a răspuns:

Sa dati drumul la viza tinerilor care vor sa viziteze o tara straina, in procuratura sa existe oameni care fac cu adevarat dreptate nu escroci care iau mita si pun pe drumuri oameni nevinovati, lasandu-i pe strazi si fara loc de munca, doriti ca romani vostri din strainatate sa se intoarca? Mariti salariile si lasati vrajeala cu criza economica, oamenii muncesc ca niste sclavi va bateti joc de noi cu salarii infecte, in invatamant predati lucruri inutile, ii indocrinati ca niste roboti, fara ca elevul sa inteleaga mare lucru, vrei ca tineri sa sustina acest sistem? nu se poate, schimbati totul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau alocatiile mai mari, adica sa fim seriosi cine se multumeste cu acea suma de baniwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea ca tinerii care termina o facultate sa isi poata gasi un loc de munca si statul ar trebui sa se implice mai mult pentru ca tinerii sa nu plece in strainate la lucru. Un alt lucru ar fi reformarea sistemului de invatamant, deoarece la ora actuala invatamantul din romania este varza, iar politicienii nostri nu fac nimic in privinta acestei situatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modul de predare in institutiile de invatamant nu mai sunt cum erau mai mult, dar e bine si asa pana la urma noi suntem viitorul. dar de parere as fi ca alocatiile ar trebui sa fie marite...ca e mica suma de bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistemul de învăţământ e cap de listă. Vreau să existe locuri de muncă pe specializarea pe care termini o facultate pentru ca sunt foarte multi care au terminat o facultate si sunt someri sau aleg sa plece din tara.Totusi cred ca ne asteptam la prea mult de la stat, ne asteptam sa faca lucrurile mai bune si sa ne imbogateasca pe toti.As schimba sistemul mass-media.As vrea sa nu mai existe spaga, nepotism, promovarea falselor valori, cred ca asta ne demoralizeaza.Sunt prea multe de schimbat.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promovarea vietii in sine, multi adolescenti se sinucid pentru ca vad in acest mod un mod de scapare, trebuie promovate idei de viata, sa invete sa ea viata in piept, caci e grea dar trebuie dusa, ca sa ai bine trebuie sa lupti.