| Aleesh a întrebat:

Vreau si eu o comparatie dintre viata prezentata in "Ciocoii vechi si noi", Capitolul XV -"Scene din viata sociala si viata din zilele noastre" (10-15 randuri).

2 răspunsuri:
| lecsy a răspuns:

In primul rad obiceiurile de pe vreamea aceea cu "bucurestenii se adunau in gradinile Breslea, Barbalata, Cismigiu si Giafer. Acolo, fiecare cap de familie isi intindea masa, si, impreuna cu amicii beau si mancau, dupa care invarteau o hora stramoseasca si dansuri vesele" nu se mai face. Bucurestiul s-a schimbat de-a lungul anilor iar acum nu mai exista stapani si slugi. Toata lumea e egala in drepturi.
Mai departe le-agate si tu de ce faceau slugile in timp ce stapani lor mancau etc, chesti dasttea marunte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Citește aici http://www.lecturirecenzate.ro/2011/06/28/ciocoii-vechi-si-noi-5/, gândește-te cum e azi și fă comparația! Succes!