| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa fac la romana un comentariu de jumate de pagina, in care sa compar ciocoii vechi cu ciocoii din zilele noastre! Dati-mi macar cateva ideii, multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Citește povestirea romanului http://www.lecturirecenzate.ro/2011/06/21/ciocoii-vechi-si-noi-1/
Ciocoii, fie vechi, fie noi au aceleași caracteristici: setea de a parveni, de a face avere și a obține ranguri, cu orice preț. Prin înșelăciune, minciună, lingușire, furt, tâlhărie. Apoi sunt lipsiți de recunoștință față de cei care îi ajută și chiar le fac rău.
Diferențe între cei vechi și cei noi? La nivelul aparențelor. Cei noi sunt mai eleganți, mai lustruiți, mai cu studii, dar caracterul, adică lipsa de caracter e aceeași.
Succes!

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Pai cum? Mai exista ciocoi si in zilele noastre?