| Gheorghe_Bianca_2001 a întrebat:

Bună! Dacă atunci când am luat un apartament în chirie de 1700 lei pe lună am plătit o garanție care a costat tot 1700 lei, acea garanție se poate folosi pentru a achita pentru o lună în care stăm foarte prost cu banii și după să dăm iar garanția înapoi?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta trebuie discutat cu proprietarul. Probabil suma este pentru a doua lună.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta va intelegeti cu proprietarul

| johnnny123 a răspuns:

Asta o discuți cu proprietarul. Dacă el este de acord, da.

| Dismally a răspuns:

In mod normal nu, doar daca vorbesti cu proprietarul si el accepta.

| sweetys a răspuns:

Teoretic garantia este pentru eventualele reparatii, daca problema a a fost facuta de voi. Daca te intelegi cu proprietarul ii poti expune problema, ori sa ii platesti luna viitoare banii pe doua luni, ori sa ii platesti chiria in doua etape. Asta depinde de el.

| EvoImobiliare a răspuns:

Buna! Utilizarea garantiei de inchiriere pentru a acoperi chiria pe o luna depinde de termenii specifici ai contractului de inchiriere si de acordul cu proprietarul. Garantia de inchiriere este de obicei destinata sa acopere eventualele pagube la proprietate sau neachitari ale chiriei la sfarsitul perioadei de inchiriere, nu ca o forma de plata a chiriei pe parcurs.

Cel mai bine este sa discuti deschis cu proprietarul despre situatia ta financiara si sa vezi daca exista posibilitatea unui aranjament temporar, cum ar fi amanarea platii sau folosirea garantiei pentru o luna de chirie, cu intelegerea clara ca aceasta suma va fi inlocuita ulterior. Este important sa aveti aceste detalii convenite si inregistrate in scris pentru a evita neintelegeri sau probleme ulterioare.