| Pichakchiu a întrebat:

Bună seara tuturor! Vreau să-mi spuneți, cine știe... eu voi primii niște bani din altă țară, și anume, franci, și vreau sa mi spuneți ce trebuie sa ii zic doamnei de la banca? Am mai fost o data la bt pay, sa mi deschidă cont, și a zis apoi ca nu poate sa mi deschidă cont sa primesc franci pentru ca trebuie sa primesc pe fiecare luna o suma de bani, ca să nu se închidă cardul. Dar care este treaba ei pana la urma? Asta nu am inteles-o, și nu a vrut sa mi deschidă un card pe motiv ca nu se poate. Ce inseamna asta? Se pot trimite bani la banca Transilvania, dar nu lei, ci franci? A

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Cred ca puteai si cu Revolut.

| Anonimul151 a răspuns:

Da, se pot trimite. Dacă nu vrei să ți se schimbe automat, îți trebuie cont în acea valută. Deoarece dacă primești o sumă indiferent de valuta în contul de RON, se va face automat conversia la RON și nu ii vei putea scoate decât dacă ii schimbi tu din nou.

Un cont, din câte știu nu se poate închide fără acordul tău. A "clientului ". Atunci când se închide contul, se închide automat și cardul.

Nu am cont la BT, dar mai exista și alte bănci care te obligă sa faci plăti ca să nu ți se I a comision. Probabil la ei e cu sa primești o anumită sumă. Însă nu prea cred ca la toate pachetele e la fel...

Deschide cont în valuta dorita, și ți se va spune cum este de la ghișeu. Dacă acea doamna nu a știut sa îți de a informații corecte, sau informațiile dorite poți merge ori la altă bancă, ori la altă sucursală BT.