| Senso4 a întrebat:

Cum functioneaza PayPal? Cum pot pune bani pe el? Daca am abonament Digi pot pune bani pe el? Sau exista ceva genu' Paypal si sa lot pune din abonament? Apropo nu ma pricep la chestiile astea...

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cel care ți-a răspuns a fost doar un troll, având un răspuns de google traducere.
A avea un cont de PayPal trebuie sa ai contul bancar introdus pe siteul lor, astfel nu îl poți folosi. PayPal este cea mai sigura modalitatea de plata unde în caz de ceva îți poți recupera banii rapid.
PayPal este un portal de transfer. Ai toate detaliile aici https://www.tpu.ro/......ntre-cele/

| anonimg a răspuns:

Ca să ai cont de PayPal trebuie obligatoriu să ai cont la o bancă. N-are nici o legătură abonamentul, oricare ar fi acesta. Obligatoriu cont în bancă; nimic în plus, nimic în minus.
PayPal este un site care te ajută ca să nu îți facă cineva copie de pe card (cardul care ți-l dă banca).
De exemplu, dacă vrei să cumperi ceva de pe un site cu cardul, administratorul(vânzătorul) site-ului poate să vadă toate datele cardului bancar pe care le introduci pe site, inclusiv parola cardului.
Și dacă vânzătorul este infractor, își poate face o copie a cardului tău cu care poate să scoată banii din cont.
Dar dacă introduci datele cardului în PayPal și cumperi prin PayPal, atunci vânzătorul nu îți va mai putea vedea datele cardului, și nu poate să te mai fure nimeni. Totuși, o parte din bani o plătești la PayPal pentru că îți oferă această protecție. Doar atât face PayPal: îți protejează datele cardului de către infractori. Dar pentru asta trebuie să plătești anumite comisioane la fiecare tranzacție (plată).
Și repet: ai nevoie să îți deschizi un cont la o bancă. Banca îți da un card atunci când îți deschizi un cont.
Și cardurile sunt de două tipuri:
-de credit, atunci când banca te împrumută cu bani, adică te creditează, când faci împrumut la bancă;
-de debit, atunci când vrei să ai bani pe un card/cont și vi cu bani de acasă, și nu-i ceri de la bancă.

| zilog a răspuns (pentru anonimg):

Bine bine dar daca site-ul de unde ai cumparat o gogoașa îți spune
eu îți vând azi o gogoașa cu condiția să cumperi timp de 52 zile câte o gogoașa
putem primi astăzi banii pentru gogoașa de azi
dar să știi că și mâine o șă îți reactualizăm automat
așa că timp de 51 de gogoși tu nu te poți opri din a ne da bani
așă că noi te putem lăsa să oprești reactualizarea inoirii abonamentului de o zi doar dupoă ce ne-ai plătit cele 52 gogoși
IAR EU AM VRUT SĂ LE PLĂTESC DOAR O SIGNGURĂ GOGOAȘA DE 30 EURO
Apoi mă așteptam ca făcând plata prin PayPal să găsesc in meniul lor de administrare posibilitatea să le opresc plata petru celelalte 51 gogoși așa constrângândui pe carei ce ar fi dorit să imi mai vândă oblogatoriu încă 51 gogoși
adică câte una în fiecare zi
ca să nu mai îmi mai trimiă nici o gogoașă pentru că eu aș fi dezactivat posibilitatea ca ei să îmi mai poată lua bani din cont si în ziua următoare
dar nu am găsit de unde aș putea face intreruperea plătii unor abonamente
sau către o firma
asa ca asta mi-as dori de la PayPal să mă intrebe despre fiecare plată pe care o cere cineva cu care eu am un contract dacă sunt de acord să o facă!
Poate ca eu cer de la un site să imi trimită 1 bicicletă și ăla spune că o sa imi trimită 10 biciclete câte una pe zi
dar eu nu vreau sa platesc de cat prima zi si pe urma sa intrerup trimiterea banilor catre ei
pentru ca ei imi trimit marfa doar dupa ce eu am platit-o
daca nu am platit si celelalte 9 biciclete nu mi-le trimit
ei ma factureaza separat pentru fiecare zi in parte
ei trimit cate o factura separat pentru fiecare bicicleta
ei cer bani separat in fiecare zi ca si cand ar fi o plata nou nouță
așa ca eu doream să le plătesc doar prima zi

| anonimg a răspuns (pentru zilog):

Am înțeles și o astfel de problema; este probabil legata și de un abonament cum ai spus în altă parte.
Dacă hoțul de PayPal ar ține cont de preferințele consumatorilor ar fi ceva. Dar cât timp nu ține cont de clienți, ci dorește să i se facă cât mai multe tranzacții spre folosul său, este un hoț și trebuie condamnat și executat.
Dar ca să fim mai hoți decât el, să ne facem un card special pentru PayPal (de debit), și să îl încărcăm doar atât cât avem nevoie, și să mai rămână și de ceva paie pentru PayPal. Când vrem să renunțăm la o plată, mergem pe site-ul respectiv și o anulăm. Astfel ne putem reincarca cardul fără grija că banii se duc în vânt pe altă gogoașă de care nu mai avem nevoie.

| zilog a răspuns (pentru anonimg):

Multumesc mult pentru timpul acordat dat oamenii mi-au pus in contract ca imi dau voie sa nu le mai dau bani doar dupa ce am platit de 52 ori
asa ca nu au nici un buton pe site asa este site-ul acesta rusesc
love.mail.ru
nu au lasat nicaieri vreun buton in care sa pot intrerupe platile catre ei
ci scrie clar ca sunt de acord sa mi-se reinoiasca automat de 52 de ori!
dupa care se va opri singur
si daca mai fac o singura plata pentru doar o singura zi
ei iar vor sa imi ia timp de 52 zile bani si sa imi dea voie sa fiu vip marea vedeta de 30 euro pe zi timp de 52 zile
si la sfarsitul acestor 52 sile iar se opresc din a cere bani de la mine,.
dar ei ma taxeaza la zi
adica ziua si luarea de bani din contul meu

| anonimg a răspuns (pentru zilog):

Cu plăcere!
Rușii sunt și ei o apă și-un pământ. Mă refer la softuri și la caracter. Sunt niște profitori; măcar dacă ar face lucruri de calitate; dar nu fac.
Anulezi tranzacția de la bancă. De asemenea nu-ți mai cheltui banii pe plăceri de-o clipă.