| Calinm22 a întrebat:

Buna ziua, ce se întâmplă dacă am salariu net mai mare decât brut?
Eu lucrez cam de 1 an la această firma și net iau 2700 lei și brut vreo 2000 în contract,
Va rog dati-mi niste sfaturi, ce ar trebui sa fac? A zis șeful meu că a pus salariul brut mai mic sa nu plătească așa mult la stat și că pe mine mă avantajează că dacă punea salariu brut mai mare era nevoit să îmi dea net mai miccrying am 21 ani.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Te fraiereste patronul. Nu te avantajeaza cu nimic, la final cand vei iesi la pensie, in acte va figura ca si cum ai contribuit asa cum scrie in contract si banii primiti acum in mana nu vor fi luati in considerare, in concluzie vei avea de pierdut pe termen lung, desi ti se face o bucurie pe moment. Nu are nici o legatura faptul ca daca punea brutul mai mare iesea netul mai mic, astea sunt vorbe aruncate ca sa nu ii comentezi tu.
Eu una as pleca de la actualul loc de munca si m-as angaja in alta parte unde sunt corecti in acte si as folosi perioada lucrata aici ca experienta de munca (poti astfel sa ceri salariu mai mare de la viitorul loc de munca).
Nu te lasa pacalit ca nu e in avantajul tau.

| ioana748 a răspuns:

Da, face si patronul o amețeala. Pentru cei 700 nu vrea sa mai plateasca inca vreo 300 taxe.
Dar daca vrei poate plati si ti da 400. Cam despre asta i vorba. Putea sa-ti dea bonuri de masa si nu te mai gandeai.
Ce sa faci, asta i viata. Cam incorect patronul.

| Dragobeta a răspuns:

Te-a pacalit si pe tine ca pe toti romanii. Nu iti dadea salar mai mic. Dar vei avea pensia mai mica, in functie de cat cotizezi acum.
Desigur, ar mai fi fost varianta sa ai multe sporuri si toate mari. Dar spui ca patronul te-a convins ca e bine. Lui ii este bine.