| anonim_4396 a întrebat:

Salut,, un sfat daca se poate am 20 de mii de euro stransi si un salariu net de 3000 lei si vreau sa fac un credit sa imi iau o casa. Intrebare mea este ce credit credeti ca ma ajuta cel mai mult, credit ipotecar, credit imobiliar timp de 30 ani? Eu m-am gandit la un credit de nevoi personale pentru 8-9 mii de euro plus ca am rata fixa timp de 5 ani m-am gandit ca poate gasesc si ceva cu 30 de mii de euro 1/2cam sau ceva acolo in Bucuresti, voi ce sfat imi dati?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asigurate sa ai rata fixa pe toata durata contractului, daca ti se zice variabila si vine o criza de noaptea mintii o sa pierzi casa si banii investiti. Rata fixa = dobanda nu se modifica, pretul final ramane cel stabilit in contractul de vanzare - cumparare. La 30.000 eur gasesti ceva pe la tara sau intr-un oras rau famat. Preturile la imobile sant ca in occident de la 80 000 euro in sus pana la 400 000 eur

| Violleta2022 a răspuns:

Un credit de casa (mortgage), care are dobanda bacara foarte mica, comparat cu creditul de nevoi personale sau alte credite bancare.
Nu stiu cat mai sunt dobanzile bancarea cum, dar actegoric trebuie sa iei un credit special pentru cumparraea unei case pe 25-30 de ani, fiindca are dobanda cea mai mica.

Un credit bancar pe 30 de ani pentru cumpararea unei case are dobanda de 3-5% pe an, pe cand un credit de nevoi personale (legat de un credit card) are o dobanda de 20-30% pe an.

Cunosc persoane care au facut imprumut bancar pentru casa (mortgage) si la un momnet dat au facut o extensie fiindca doreau sa renoveze casa dar au pus si o masina, care a fost platita cu minimul de dobanda, fata de cat ar fi luat de la banca daca facea imprumut special sa cumpere masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Credit imobiliar bineînțeles. Ai o dobândă mai mica și o perioada mai mare de rambursare. Dobânzile la credite de nevoie personale sunt acum foarte mari.

| sierra1 a răspuns:

Casă de 30 mii de euro in care să și locuieșt? Puțin probabil dar dacă tu zici că găsești, succes

| StoicAnalysis a răspuns:

Mai intai cauta cel mai convenabil imobil pentru tine, si abia apoi iti pui intrebarea asta. Plus ca ai pe net simulatoare de credite la fiecare banca aproape.