| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Cum faci diferenta intre o opera literara si un gunoi?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Asculta un fragment din Amintirile lui Creanga citite de Sadoveanu-exista o astfel de lectura pe CD, si apoi deschide televizorul cand citeste Mircea Badea presa:vei face singura si imediat diferenta despre care ne intrebi.Incearca!

24 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cum faci diferenta intre o opera literara si un gunoi?
Uneori nu este nici o diferență între pseudo opere literare și gunoi!
Dacă ar fi la jumătate sau la un sfert, cărțile de limba română nu ar fi nici o pagubă!

| corolav a răspuns:

Literatura poate ejunge la gunoi, dar gunoiul nu poate ajunge în literatură

| SteauaNordului a răspuns:

O citesti happy

| FucktheSystem a răspuns:

Din păcate de multe ori nu se mai poate face diferența.
Bine, dar când se poate, este evidentă.

| Maidanezul a răspuns:

Pe tine vad ca nu te duce mintea tu esti un biet analfabet functional
Analfabetism funcţional este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reuşita unei acţiuni sau în performanţă. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conţinutul de idei nu e înţeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.[1]

Prin contrast, există şi noţiunea de analfabetism absolut. Conform definiţiei date de UNESCO în 1958, analfabetă este considerată o persoană care nu a învăţat niciodată să scrie şi să citească.[2]

Persoanele cu probleme de analfabetism funcţional sunt persoane care au urmat şcoala şi care fie au obţinut o diplomă corespunzătoare unui nivel de educaţie, fie au părăsit şcoala înainte de a obţine o diplomă, dar care, în ambele situaţii, nu deţin competenţe de bază suficiente.[3]

Un studiu privind educaţia în statele membre, publicat de Comisia Europeană, arată că în România, în 2006 faţă de 2000, procentul de elevi în vîrstă de 15 ani care sunt analfabeţi funcţional a crescut de la 41, 3% la 53, 5%. Prin comparaţie, în Finlanda doar 4, 8% dintre elevii în vîrstă de 15 ani au dificultăţi în a înţelege ce citesc.[4] După Finlanda urmează Irlanda, cu 12, 1% şi Estonia, cu 13, 6%.[5]

Procentul plasează România pe ultimul loc din ţările europene la ştiinţa de carte.[6] Înaintea României se află Bulgaria, cu o proporţie de 51, 1% de tineri care nu înţeleg ceea ce citesc

Concluzie Înaintea României se află Bulgaria, cu o proporţie de 51, 1% de tineri care nu înţeleg ceea ce citesc
Rasconcluzie Tu citesti si nu intelegi ce citesti deci nu poti face diferenta intre "o opera literara si un gunoi care il duci cu caldarea la ghena "
Uite analfabetule functional definitia la gunoi
GUNÓI^1, gunoaie, s.n. 1. (La sg. cu sens colectiv) Resturi murdare sau netrebuincioase care se aruncă. 2. Baligă amestecată cu paiele care au servit vitelor drept așternut, întrebuințată ca îngrășământ agricol organic. 3. Fir de pai, scamă, murdărie etc. care se depune pe haine, care cade în lichide etc. 4. Epitet dat unui om de nimic; lepădătura

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Nu mai abera la intrebarile mele.Du-te la D/S...

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

@jelifraierul---------------@DomnulMaidanez
Nu mai abera la intrebarile mele.Du-te la D/S.
@Domnul Maidanez-----@jelifraierul
Vezi ma ca ai recomandarea de la un alt utiliz sa muti intrebarea ta la T/A
@BigShow http://www.TPU.ro/trivia-amuzante
Foloseste contact propune infiintarea sectiunii AF si eu te propun EXPERT AF Vad ca ai facut ochii mari cind citesti EXPERT AF da ma ca tu esti AF fara pereche si AF facuta gramada, Esti sub acela care intreba de ce poezia lacul se numeste lacul si meriti titlul de EXPERT AF

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

@Domnul Maidanez-----@xjelliskittles
"Vezi ma ca ai recomandarea de la un alt utiliz sa muti intrebarea ta la T/A@BigShow http://www.TPU.ro/trivia-amuzante"

JelliSkittless: Adica iti faci conturi multiple ca sa dai raspunsuri de pe ele si sa le aprobi de pe maidanezul sau sa dai impresia ca mai multi utilizatori au ceva cu intrebarea mea care nu mi se pare deloc de t/a.dar tu cum esti af nu poti face nici macar diferenta intre t/a si a/c. mars ma ca nu pacalesti pe nimeni

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai ma iar esti cu cana de gaz la gura.Eu recomand sa lasi calculatorul ca nu este de tine si sa te joci cu jucariile prin casa poate ai si trenulet electric dai fuga il scoti de sub pat ii pui baterii eventual cumperi duracell si mai cumperi 2 si pentru tine ca tu esti analfabet functional cu baterii si fugi pe miriste iute ca iepurele din reclama fraierule.Tu esti pe miriste ai primit la o intrebare de gunoi numai gunoaie si zici in mintea ta de AF ca eu faceam 10 conturi ce sa mai zic ai minte de analfabet functional.Tu esti ala care a urcat cu ciinele pe casa sa vada daca zboara si aluneca fraierul pe tabla cade jos si ciinele pe el si nu pricepea de ce Re gravitatia fraierule si ciinele mai usor si tu mai greu vad ca ai cazut in cap si te intrebi de ce.Re ca este plin de metin si metinul este greu ca mercurul 13Kg/litru vezi ca litru este UM de volum,

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Nici nu ma chinui sa citesc.Sincer ma plictiseste modul in care scrii... scuze ...modul in care aberezi*!

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti fraier eu am zis sa nu te bagi in gura oamenilor mari, mai bine te joci cu masinutele.Tu trebuie sa ai program de internet 1-2 ore/zi sub supravegherea mamei tale.Mama ta ar trebui sa restrictioneze accesula tau la net si la metin. Daca mai dau de tine la teme te cocosez in bataie, ca nu o scot la cap cu vorba buna si sa nu mai scoti limba la copii pe strada, copil rau si neascultator

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Baba penibila si af.

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un copil rau si rasfatat si fraier cu virf si indesat.Ce te tot repezi tu in turul pantalonilor mei? nu vezi ca sunt nadragi blinfati, nici nu ma obosesc sa mai dau stupid.Dar hai sa fac pomana sa premiez pe cei fraieri o sa dau un inteligent ca nu ai mai capatat de mult.Dar sa nu crezi ca il meriti, eu il dau ca incurajare.

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Nu am nevoie de incurajarile tale. Si poftim niste stupizi! Stiu ca nu duci lipsa...ba chiar ai o colectie impresionanta.Dar sa nu te simti nebagata in seama...

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am dat inteligent deci sunt om de cuvint daca nu crezi numara de sus in jos pina la 13 numarul tau norocos.Nu pricep un lucru cine te-a indemnat sa urci pe casa cu cinele in brate sa il vezi daca zboara,Tu nu erai constient ca o sa aluneci pe tabla si ciinele cade pe tine,De jeli boy ciine cu noroc acum tu cu piciorul in ghips ciinele boier ca nu te mai repezi cu dintii in coada lui ca se saturase bietul animal cite antirabice facuse, am inteles ca avea blana ca ciurul de la injectii. Acum vad ca ai ciuda pe maidanezi, meteahna de copil rau

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Nu ciuda... scarba de maidanezi.

| Maidanezul a răspuns:

Un Analfabet functional nu poate face diferenta deoarece in mintea AF postind la Arta si Cultura vrea sa afle diferenta intre opera literara si gunoiul de la porc =minte de analfabet total cica este in cl a IX a analfabetul functional
@Domnul Maidanez Raspunde
O sa repet pina va vine mintea la cap si o sa sariti pirleazul din analfabeti functionali --->oameni normali
Tu esti in stadiu incipient uite o clasificare pe puterile tale :
Pai analfabetul functional conform definitiei cind nu pricepe un lucru simplu zice ca toti sunt nebuni ca nu sunt asemeni lui.Tu mergi ca jucarelele cit ai arcul intors faci si tu niste lucruri simple cind se descarca arcul esti paralizat =analfabetul functional cu cheie si arc.
-Daca pui baterii duracell si un motoras electric de 3V cc alergi pe miriste ca iepurele din reclama duracell=analfabetul functional cu baterie
-. Daca pui acumulatori sa dea energie =analfabetul functional cu acumulatori si incarcator ca mobilul.
-Greu la deal greu ca "analfabetismul functional" combinat cu metin si farmerama =mai greu ca mercurul Nici cu macaraua Kraz Ruseasca nu va salta omul peste gard

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Nu ma duce mintea.Ia mai spune odata... de unde ai tras tu concluzia asta?

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

@jelifraierul-----@Domnul Maidanez
Nu ma duce mintea.Ia mai spune odata... de unde ai tras tu concluzia asta?
@Domnul Maidanez----@jelifraierul
Poate ai chiorit ia si citeste raspunsurile de sus in jos respectiv raspunsul 9-10(poti folosi degetele de la mina ) vad ca a mai sesizat unul si te trimite sa postezi la T/A.Si eram hotarit sa le sterg ma gindeam si eu in mintea mea "hai sa le modific cum am facut si cu laboratorul de fizica " dar tu esti mai rea ca lupii aia care urla la luna si se reped in turul pantalonilor la oameni dar eu am pus tabla de 6 si ramii ca un fraier cu ochii in soare.

| TrupFaraSuflet a răspuns:

Din gunoi poti sa mai alegi ce e bun...din opera literara nimiclaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin lectura. De obicei, gunoiul il observ dupa citirea primelor 5-6 propozitii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.TPU.ro/trivia-amuzante

| Izomer a răspuns:

Fii atent/a daca nu imi dai funda!laughing Gunoiu e aia ca astupa pisica si literara cea ce astupa cainele laughing

| Bunicul62 a răspuns:

Fata mosului te vad la mare necaz, sa nu te iei dupa ei ca te indeamna la rele Uite dau un exemplu eu am carti in biblioteca pe care le citesc si acum cu drag dupa 40 de ani. Baba mea are de la nepoti carti cu vampiri.pe acelea le foloseste la invelit oua cind le trimitem la oras.Am si Adrian Paunescu "Iubitiva pe tunuri" dar rar cind o imprumut.Am si albume de arta : Poussin,Boticelli, Rafael etc.Am fata mosului Serghei Esenin, Stendhal.Daca le scot si le pun in caruta trag caii mai greu dar nu se opintesc. Opera literara fata mosului este ca muzica sinfonica se va cinta cit exista omul la fel si cartea buna.Maculatura cu vampiri si alte bizdiganii ajunge la cosul de gunoi la reciclat. Opera literara este ca vinul cu cit este mai vechi cu atit mai bun. Fata mosului copii mei studiau la liceu pe Adriam Paunescu, am auzit ca nu mai este prin manuale cei din sat de la noi se duc la Parintele si cer carti, ca Biblioteca este circiuma acum Fata mosului ma bucur ca esti interesata sa citesti si noi in sat aveam scoala dar este inchisa si ducem copii cu caruta la 12 km sa faca carte ca autobuzul este defect si Primaria nu are bani.Nici macar un brat de fin nu ne dau pentru osteneala cailor.Dar copii satului sunt silitori si merg la scoala ca nu vor sa ramina de caruta