| GhitaIoanaManta a întrebat:

Buna ziua.
Am un volvo xc 90 an 2017.
2 l diesel 235 cai.
As vrea sa stiu cat ar costa întreținerea anuala, asigurare, impozit.
Momentan locuiesc in Belgia si as vrea sa ma revin in tara.
Multumesc

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

RCA pe la 1500 de lei, depinde de varsta si bonus/malus.
Impozitul ~250 lei
Rovinieta ~140 lei
ITP-ul pe la 150-200 de lei

Intretinerea depinde pe unde o faci, sunt zone diferite ale tarii, cu manopera mai ieftina sau mai scumpa. La fel si produsele folosite, poti baga in batjocora ulei Belco si filtre QWP, sau poti merge pe produse de mijloc ori premium.
In general, un schimb de ulei + filtre la un 2l diesel ajunge sau sare de 500 de lei cu produse ok si manopera inclusa.
O distributie pe curea ajunge pe la 1000-1500 de lei, eventual spre 2000 de lei daca o legi de schimb ulei si inca una-doua piese.
Suspensia depinde foarte mult de masina (si nu cunosc XC-ul, ca sa estimez). La unele masini cu 3000 de lei pui tot nou, la altele cu 4000 de lei faci doar o punte.

| DonMoldo a răspuns:

Sunt sute de calculatoare online care iti calculeaza impozitul, asigurarea in functie de varsta, judet, masina etc